3p

Tapasztalataim szerint év végén két dolog körül járnak a vezetők gondolatai: a múló év lezárásán, és a következő év tervezésén. Az idei évben azonban, mintha ez utóbbi a gazdasági megszorítások miatt fájdalmasabb lenne: mást sem olvasni a hírekben, minthogy milyen plusz terhekkel kell megbarátkozniuk a vállalkozásoknak.

Megelőzhető a fejfájás (mfor.hu montázs)

Különösen a kis- és középvállalkozásokat érintik ezek az intézkedések érzékenyen. Hogyan növelhetők mégis a bevételek?

A kkv-k esetében különösen fontos, hogy kiaknázzák a cégben rejlő tartalékokat.

Hol lehet még egy kis cégben tartalék?

Jogos a kérdés, hiszen a kkv-k költségvetését nem jellemzi a meggondolatlan költekezés. Sokkal inkább olyan problémákkal néznek szembe, hogy a munka egyre több, de nincs keret újabb emberek felvételére. Számukra mindenképpen a meglévő munkaerő-állomány tudatos és gazdaságos felhasználása a megoldás.

[ajanlo=3700][igazitas=right/]Mielőtt bárki azt gondolná, hogy ez embertelen megoldásokat jelentene, álljon itt egy - a Czipin & Proudfoot sok száz céget érintő kutatásának eredményéből származó - adat: ma Magyarországon a munkaidő kihasználtsága 47 százalék. Ami azt jelenti, hogy a munkaidő 53 százaléka nem hasznos munkavégzéssel telik! Vagyis éves szinten 106 munkanap vész kárba.

Mivel lehet elérni azt, hogy a cégben dolgozók munkaidejének kihasználása optimális legyen?

Ehhez azt kell tudnunk, hogy mi lehet az optimális kihasználás. Könnyen belátható, ez nem lehet 100 százalék, hiszen - emberekről lévén szó - vannak olyan igényeik-szükségleteik, melyek nem tolhatók a munkaidőn túlra. Például az ebédidő, vagy a törvény által előírt óránkénti 10 perc szünet a monitor előtt dolgozóknál. Így az optimális munkaidő-kihasználtság 80-85 százalék között alakul. De még így is van 32-37 százalék, amiért érdemes küzdeni. De hogyan?

Ehhez azt kell tudni, mire vezethető vissza ez a kiesés? Nos a Czipin & Proudfoot szerint a négy fő ok a következő:

  • nem megfelelő irányítás
  • nem hatékony munkavégzés
  • nem megfelelő munkamorál
  • nem megfelelő képesítés

Vagyis a vezetői feladatoknak a legapróbb részletekig ki kell terjedniük.
Milyen részletekről lehet itt szó?
Lássunk néhány példát:

  • A nem megfelelő munkahelyi körülmények miatt a munkatársak magas számban vannak betegállományban.
  • Vagy a számítógépes rendszer leállása miatt nem tudnak a munkatársak dolgozni.
  • De az is lehet, hogy a nem megfelelő ember dolgozik az adott munkakörben, és így az optimálisnál lassabban tudja csak ellátni feladatát.
  • Vagy a nagy hajtásban nem is gondolnak rá, hogy a munkatársak azért tétlenkednek, mert nem értik pontosan a számukra kijelölt feladatot.
    És még hosszasan sorolhatnánk.

Fentiek alapján úgy tűnik, egyre inkább a jó munkaszervezés, a motiválás, és a megfelelő szakember kiválasztás és megtartása a megoldás.

Ezek többsége nem annyira pénz kérdése, mint inkább odafigyelésé.
Ehhez pedig az kell, hogy a magyar tulajdonú kis- és középvállalkozások vezetői is megfelelő nyitottsággal, tudatossággal, és felkészültséggel rendelkezzenek. Hogy ez sok energia-befektetéssel járhat? Ne feledjük azt a 37 százalékot! Barátok közt is 83 munkanap!

Ha Ön is szeretné tudni, hol lehet az a bizonyos 37 százalékos munkaidő-kiesés, tudja meg tesztünkből!

Krista Zita
Humánmanufaktúra

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!