3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A regisztrált gazdasági szervezetek száma az idén az első félév végén 1,624 millió volt, 298 ezerrel több, mint 2007 végén és 342 ezerrel haladta meg az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

A statisztikai hivatal közleménye szerint a regisztrált vállalkozások számának nagymértékű emelkedését a nyilvántartott egyéni vállalkozások számának kiugró növekedése okozta. A 2008. január 1-jével hatályba lépő új áfatörvény kimondja, hogy adóköteles tevékenységet csak adószámmal rendelkező adóalany folytathat. Ezért azoknak az őstermelőknek is regisztráltatniuk kellett magukat az APEH-nál, akik eddig még nem rendelkeztek adószámmal. Mivel az őstermelők számára az adószám kiváltásának határidejét meghosszabbították március 31-ig, így az egyéni vállalkozások számában az I. negyedévben következett be jelentős növekedés. Összességében a vállalkozások száma az elmúlt 12 hónapban 28,7 százalékkal emelkedett, ezen belül az I. félévi növekedés 24,2 százalék volt.

Június 30-án 546,5 ezer társas vállalkozást tartottak nyilván, 2,9 százalékkal többet, mint fél évvel korábban. A legnagyobb mértékben a korlátolt felelősségű társaságok száma emelkedett: hat hónap alatt 17 és fél ezerrel, 6,8 százalékkal, számuk a félév végén 275 ezer volt. A másik népszerű gazdálkodási forma, a betéti társaságok száma az elmúlt 6 hónapban tovább csökkent: 3 ezerrel, 1,4 százalékkal, számuk június 30-án 215 ezer volt. E két gazdálkodási forma teszi ki az összes társas vállalkozás közel 90 százalékát.

A nyilvántartott egyéni vállalkozások száma június végén 985 ezer volt - az elmúlt 6 hónap alatt 40,2 százalékkal, 282 és fél ezerrel nőtt, az őstermelők kötelező adószám kiváltása miatt. A regisztrált egyéni vállalkozók 41,6 százalékának volt vállalkozói igazolványa, számuk 3,8 százalékkal, 16 ezerrel csökkent a 2007. decemberi állapothoz képest.

A vállalkozásokat főtevékenység szerint vizsgálva a nemzetgazdasági ágak közötti eloszlásuk jelentős átrendeződést mutat az őstermelők kötelező regisztrációja nyomán. A legtöbb vállalkozást továbbra is az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ágban tartják nyílván, ám a második helyre a mezőgazdaság lépett előre. Az előbbi részesedése az összes vállalkozás számának 30,6 százaléka, az utóbbié 24,2 százalék. További jelentősebb ágazatok a kereskedelem, javítás (13,5 százalék), az építőipar (6,2 százalék) és az ipar, valamint az egyéb közösségi, személyi szolgáltatás (5,3–5,3 százalék).

Az első félévben 349 ezer új vállalkozást jegyeztek be, ebből 323 ezer egyéni, 26 ezer társas vállalkozás volt. Az új regisztrációk száma mind a társas, mind az egyéni vállalkozásoknál meghaladta az előző év azonos időszakának szintjét. Az újonnan bejegyzett társas vállalkozások száma 41,3 százalékkal (7,5 ezerrel) volt több, mint 2007 I. félévében. Ezen belül a részvénytársaságok és a korlátolt felelősségű társaságok regisztrációinak száma emelkedett (98,4, illetve 84,4 százalékkal), a betéti társaságok bejegyzéseinek száma ugyanakkor visszaesett a tavaly I. félévi szint 43 százalékára.

A korlátolt felelősségű társaságok népszerűségében jelentősen közrejátszik, hogy a cégalapításhoz szükséges alaptőke mértéke nagymértékben csökkent. Az őstermelők kötelező regisztrációja miatt az egyéni vállalkozások bejegyzéseinek száma kiugróan magas volt: több mint tizenegyszerese a tavaly I. félévinek, 294 ezerrel több egyéni vállalkozást jegyeztek be 2008 I. félévében, mint egy évvel korábban.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!