2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az OPEC-tagországok által termelt olaj iránti kereslet az idén 0,8 millió hordóval napi 28,93 millió hordóra emelkedett, jövőre pedig várhatóan napi 29,24 millió hordóra emelkedik tovább.

A kereslet idei napi 0,8 millió hordós és jövő évi várható napi 1,18 millió hordós növekedése ellentételezi a halmozott 2008-as és 2009-es napi 1,9 millió hordós visszaesést.

"A világgazdasági teljesítmény jelentős mértékben javult 2010-ben. A növekedési ütem már 4,3 százalékra becsülhető, magasabbra a korábbi 2,4 százalékos becslésnél" - írja az olajexportáló országok szervezete, az OPEC  decemberben kiadott havi jelentése. "Ez figyelemre méltó javulás a 2009-es recesszió után, bár a világgazdasági teljesítmény még mindig elmarad a recesszió előtti ötéves átlagtól."

A legtöbb nemzetgazdaság lendületes javuláson esett át az első félévben, ami az OECD országokban az állami ösztönző programoknak köszönhetően áthúzódott a második negyedévre is, bár ezeknek a hatása már csillapodóban van. Kína, India és Brazília pedig mindent megtesz a növekedési ütem visszafogása érdekében, a gazdasági túlfűtöttség elkerülése érdekében. Ez a két fékező hatás együttesen 2011-ben 3,8 százalékosra csökkentheti a gazdasági növekedést.

A 2011-es világgazdasági növekedés nagy részét az ázsiai országok adják majd, elsősorban is Kína, amely hasonlóan a 2010-eshez, nagyjából egyharmadával járul majd hozzá az éves növekedési ütemhez.

A jövő évi növekedés kockázati és bizonytalansági tényezői között a leglényegesebbek a még mindig alacsony lakossági fogyasztás, a tartósan magas munkanélküliség, az euróövezeti szuverén adósságszolgálati válság, a gyenge amerikai ingatlanpiaci forgalom, valamint Kína gazdasági túlfűtöttség megelőzésére tett igyekezete.

A globális olajfogyasztás 2010-es növekedésének 75 százalékát a fejlődő országok adták, Kína, India, a Közel-Kelet és Latin-Amerikai vezetésével. Ezzel párhuzamosan az OECD országok kereslete is növekedésnek indult négy egymást követő éves csökkenés után, leginkább az Egyesült Államoknak, valamint a közösség csendes-óceáni tagjainak köszönhetően.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!