A kereslet idei napi 0,8 millió hordós és jövő évi várható napi 1,18 millió hordós növekedése ellentételezi a halmozott 2008-as és 2009-es napi 1,9 millió hordós visszaesést.
"A világgazdasági teljesítmény jelentős mértékben javult 2010-ben. A növekedési ütem már 4,3 százalékra becsülhető, magasabbra a korábbi 2,4 százalékos becslésnél" - írja az olajexportáló országok szervezete, az OPEC decemberben kiadott havi jelentése. "Ez figyelemre méltó javulás a 2009-es recesszió után, bár a világgazdasági teljesítmény még mindig elmarad a recesszió előtti ötéves átlagtól."
A legtöbb nemzetgazdaság lendületes javuláson esett át az első félévben, ami az OECD országokban az állami ösztönző programoknak köszönhetően áthúzódott a második negyedévre is, bár ezeknek a hatása már csillapodóban van. Kína, India és Brazília pedig mindent megtesz a növekedési ütem visszafogása érdekében, a gazdasági túlfűtöttség elkerülése érdekében. Ez a két fékező hatás együttesen 2011-ben 3,8 százalékosra csökkentheti a gazdasági növekedést.
A 2011-es világgazdasági növekedés nagy részét az ázsiai országok adják majd, elsősorban is Kína, amely hasonlóan a 2010-eshez, nagyjából egyharmadával járul majd hozzá az éves növekedési ütemhez.
A jövő évi növekedés kockázati és bizonytalansági tényezői között a leglényegesebbek a még mindig alacsony lakossági fogyasztás, a tartósan magas munkanélküliség, az euróövezeti szuverén adósságszolgálati válság, a gyenge amerikai ingatlanpiaci forgalom, valamint Kína gazdasági túlfűtöttség megelőzésére tett igyekezete.
A globális olajfogyasztás 2010-es növekedésének 75 százalékát a fejlődő országok adták, Kína, India, a Közel-Kelet és Latin-Amerikai vezetésével. Ezzel párhuzamosan az OECD országok kereslete is növekedésnek indult négy egymást követő éves csökkenés után, leginkább az Egyesült Államoknak, valamint a közösség csendes-óceáni tagjainak köszönhetően.
MTI