3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az OMV hét eleji Mol-részvényvásárlásának célja egyértelmű: a 19 milliárd eurós forgalmat bonyolító osztrák ásványolajipari cég át akarja venni a 11,8 milliárd eurós forgalmú magyar partnervállalatot - írta csütörtökön megjelent legfrissebb számában a News című osztrák hírmagazin.

A vadászból hamarosan vad lesz, mert ezzel az ügylettel az OMV még kívánatosabbá vált egy nagyságrendekkel nagyobb vetélytárs, a 240 milliárd eurós forgalmú orosz energiaóriás, a Gazprom szemében, amely ugrásra készen áll, hogy részesedést szerezzen az osztrák cégben.

Az előfeltételek adottak: az OMV fő részvényesei, az osztrák állami ÖIAG holding (31,5 százalék) és az Abu Dzabi-i IPIC (17,6 százalék) hozzájárulnak ehhez. Wilhelm Molterer osztrák pénzügyminiszter, az ÖIAG képviselője a Newsnak nyilatkozva elképzelhetőnek tartotta az üzletet, amennyiben az "a növekedés és foglalkoztatás biztosítását szolgálja". Megjegyezte ugyan, hogy ez jelenleg nem aktuális, és az osztrák néppárti-szociáldemokrata nagykoalíciós kormány sem vette tervbe.

A hetilap "ágazati forrásokból" úgy értesült, hogy a Gazprom már tárgyal az Abu Dzabi-i tulajdonosokkal, és ha az árban megállapodnak, az üzlet gyorsan nyélbe üthető: az orosz gázóriás pénztárcája duzzad, a konszern csak az idei első három hónapban 1,9 milliárd euró nyereséget termelt.

Az OMV részvényesi struktúrája kedvez az Gazprom-elnök, Alekszej Miller ambícióinak. Az osztrák nagyvállalat 30,9 százaléka külföldi tulajdonban van, ehhez járul további 20 százalék osztrák tulajdonú részvénycsomag. A Gazprom bármikor nagyszabású részvényvásárlásokat eszközölhet a szabadpiacon.

A Gazprom szemében szálkát jelent az OMV elköteleződése az Európai Unió által tervezett Nabucco-gázvezeték mellett, amely konkurenciát jelent az oroszoknak. A Gazprom "beszállása" az OMV-ba "jégre tehetné" ezt a projektet.

Kormányszóvivői: a Mol függetlensége nemzeti érdek

Csütörtök délelőtt folyamán Gyurcsány Ferenc miniszterelnök telefonon beszélt Alfred Gusenbauer osztrák kancellárral, és megerősítette korábbi nyilatkozatát, amelyben barátságtalan lépésnek nevezte a Mol kivásárlására irányuló osztrák szándékot - mondta csütörtöki budapesti tájékoztatóján Budai Bernadett.

"A kormány minden lehetséges eszközt felhasznál annak érdekében, hogy a Mol részvényeire irányuló kivásárlást meghiúsítsa, ez alapvető nemzeti érdek" - tette hozzá a kormányszóvivő, aki azonban a kabinet stratégiájáról nem árult el részleteket.

Kérdésre válaszolva Budai Bernadett elmondta: nem helytálló a Népszabadság csütörtöki számában megjelent hír, amely szerint a kabinet megfontolja egy olyan

jogszabály előkészítését, ami - amerikai mintára - nemzetbiztonsági aggály esetén vétót adna a kormány kezébe a cégfelvásárlásoknál.

Hozzátette: a kormánynak nem olyan típusú jogszabály-módosítás a célja, amiről a napilap cikkezett. Budai Bernadett hangsúlyozta: erről több információt egyelőre nem mondhat, csupán annyit jegyzett meg, hogy a Mol függetlensége alapvető nemzeti érdek.

Egy másik kérdés kapcsán a szóvivő azt mondta, semmi sem erősítette meg, hogy "orosz szál" lenne az ügyben. A Mollal összefüggő történések a magyar-orosz kapcsolatot nem befolyásolják - jegyezte meg.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!