A világ legnagyobb pénzügy szolgáltató csoportjának londoni befektetési részlege, a Schroder Salomon Smith Barney szerint a magyar kormány már a bérnövekedés lassulására utaló jelekről beszél, de 'ezt összefüggéseibe kell helyezni'.
A londoni elemzők szerint a reálbérnövekmény az év első két hónapjában éves összevetésben 15,4 százalék volt Magyarországon, vagyis még mindig jóval magasabb a tavalyi egész éves 12,2 százaléknál. A jelentés elismeri, hogy az év hátralévő részében, a nyilvánvaló pozitív bázishatások miatt lehetséges a reálbér-növekedés mérséklődése, a reálbérek azonban így is sokkal gyorsabban emelkednek a termelékenység javulási üteménél, ami kedvezőtlenül befolyásolja az egységnyi termékértékre jutó munkaköltséget.
Az elemzés szerint mind a négy térségbeli éllovas EU-tagjelölt országban - Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban - hasonló ütemű, éves összevetésben 6-10 százalék körüli a gazdaság termelékenységének javulása, a Magyarországon kívüli másik három országban azonban sokkal lassabban nőnek a reálbérek. Ennek eredményeként a négy ország közül Magyarország az egyetlen, ahol emelkedik az egységnyi előállított termékérték munkaköltsége, a többi háromban folyamatosan csökken - áll a Citigroup londoni befektetési érdekeltségének heti elemzésében.
Növekvő munkaerőköltség - komoly versenyhátrány
A meredek béremelkedések hatására a magyar gazdaságban növekszik egyedül a térség országai közül az egységnyi termékértékre eső munkaerőköltség, és ez következményekkel fenyeget a külföldi működőtőke-befektetésekért folyó versenyben - közölte heti térségi elemzésében a Citigroup.