A magyar jogban új intézménynek számító csoportpert úgy jellemzi a közlemény, hogy az egyénenként kis összegű kárt elszenvedett, de nagyszámban érintett fogyasztói kör miatt - együttesen - jelentős kárértéket képviselő kártérítési ügyek is jó eséllyel bírósági peres szakaszba kerülhetnek.
A csoportper megindítását a bíróság engedélyezi, ha ez megtörtént, akkor a felperes akár nyilvános felhívással is fordulhat a csoport lehetséges további tagjaihoz. Így nyilvános "felperes-toborzásra" is lehetősége nyílik, ami egy másik különös sajátossága ennek a jogintézménynek.
A másik egyedi jellemzője pedig az, hogy akár érdekvédelmi vagy jogvédő szervezetek is megindíthatják, és a jogerős ítéletek hatálya minden esetben automatikusan ki fog terjedni az adott csoport tagjának számító valamennyi személyre, anélkül, hogy ő maga egyébként a per megindításában és lefolytatásában részt vállalt volna.
A csoportper - mint lehetőség - a környezetszennyezési-, fogyasztóvédelmi jogsértésekkel, a közszolgáltatói vagy akár pénzintézeti tevékenységgel összefüggésben elszenvedett károk megtérítése iránt is fokozhatja a "pereskedési kedvet".
A sok kis kártérítési összeg pedig tekintélyes summává növekedhet a per végére, amelyre nem árt felkészülniük a perrel fenyegetett nagyvállalatoknak.
MTI