3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a júliustól megváltozott ügyeleti rendszer az egészségügyi dolgozóknak a korábbiaknál elvileg kedvezőbb feltételeket biztosít, addig a kórházakra nagy terheket ró a szinte utolsó pillanatban kihirdetett törvény betartása. Az akut szakemberhiány és a nyári szabadságok miatt ugyanis alig van ember, az ügyeletet pedig már két hónappal előre beosztották. Az új munkaidő-direktíva leghamarabb az őszi munkarendben érvényesülhet, mivel még a díjazásban is külön meg kell állapodni. Az egészségügyi szakszervezet az új szabályozás láttán az unióhoz fordult jogorvoslatért. Mfor.hu háttér.

Mennyi ügyeleti díjat nem fizettek ki?

Az ügyelet utáni díjtételekről július elsejétől teljesen új jogi szabályozás lépett hatályba, amely a felek, illetve a kollektív szerződés hatáskörébe utalja a kérdést. Ez azt jelenti, hogy a kórházaknak külön-külön kell megállapodniuk az orvosokkal és a szakdolgozókkal, valamint a szakszervezetekkel az ügyeleti pénzről.

"Amennyiben ez nem jár sikerrel, akkor azt a törvényi előírást alkalmazzák, amely az ügyeleti díj minimális mértékét határozza meg" - nyilatkozta lapunknak Dr. Kőszegfalvi Edit, egészségügyi jogász.

Uniós normák sérülnek?

Cser Ágnes, az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint azonban az új szabályozás is sérti az egészségügyben dolgozók jogait. Az uniós jogi normákkal ellentétben ugyanis itthon az egészségügyi ügyeletet kivették a rendkívüli munkavégzés fogalmi köréből, így ezután az eddiginél kevesebb juttatás adható cserébe. Az elnökasszony emiatt petíciót nyújtott be az Európai Parlamenthez és soron kívüli vizsgálatot is kért az uniótól.

Emellett sok foglalkoztató illetve a kormány a mai napig több tízmilliárd forint elmaradt ügyeleti díjjal tartozik a dolgozóknak, mivel az uniós csatlakozás, azaz 2004. május elseje óta már teljes munkaidőnek számít az ügyelet is.

Ezt Magyarországon először a Szolnok Megyei Bíróság mondta ki 2005 szeptemberben egy munkaügyi perben, amelyet 14 traumatológus indított. Cser szerint van olyan munkavállaló, aki 2-2,5 millió forint elmaradt túlóradíjra is számíthat, ha pert nyer. Ráadásul ehhez még hozzájönnek a kamatok.

Perindítás - csak egyenként

Cser Ágnes külön sérelmezi, hogy a szakszervezeteknek ma nincs joguk kollektíven képviselni a munkavállalók érdekeit a bíróságokon, ezért a dolgozók kénytelenek egyenként pert indítani munkáltatójuk ellen. A szakszervezetek szerint ez a gyakorlat nem szerencsés, ezért szeretnék elérni az általános kompenzációt.

Elviekben lehetőség van arra is, hogy ezekben az ügyekben a munkáltatók peren kívüli egyezséget kössenek a dolgozókkal az esetleges visszamenőleges kompenzációt illetően, hívta fel a figyelmet Dr. Kőszegfalvi Edit.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Újraszabályozzák a túlórázást Kihasználják a cégek a túlórázó dolgozókat Továbbra sincs megegyezés a munka- és pihenőidőről

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!