Az OÉT munkaadói és munkavállalói oldala is élesen bírálta a kormányt és az adócsomagot a pénteki ülésen. Az üzleti szféra képviselői nem elégedettek az OÉT hatáskörével, mivel annak mozgástere korlátozott, a jövő évi adó- és járuléktörvények kialakításában nem kapott szerepet. Egyébként is szerintük nem a versenyképességet szolgálják a lépések, s ezzel nem a foglalkoztatás kibővítését és a bérfelzárkóztatást segítik elő.
A munkavállalók sajnálatosnak nevezték, hogy a kormány nem fogadta el a kettőnél több kulcsos szja-adótábla ötletét. A tételes ehot a szakszervezetek és érdekképviseletek akarata ellenére sem törölte el a kormány, csupán a 2006. januári bevezetés csúszott novemberre.
Döntés született továbbá arról is, hogy mégsem lesz százalékos korlátja az adómentes adható béren kívüli juttatások értékének, az évi 500 ezres határ 400 ezerre csökken. Az önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás, a szakképesítést nyújtó képzés, az idegen nyelvi képzés, illetve a csekély értékű ajándék nem tartozik majd a korlátos körbe.
Az önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás esetében havonta a minimálbérnek megfelelő összeg adómentes, e juttatás kikerülése a korlátos körből jelentősen növeli a munkavállalók ösztönzésének lehetőségét. Az adócsomag lehetővé tenné az egyéni vállalkozók és a kkv-k számára, hogy ötmillió forintos adóalapig 10 százalékos adót fizessenek, melynek feltétele hogy az éves minimálbér duplája után fizessenek járulékot. A testületi ülésen elért változtatások a Világgazdaság értesülése szerint néhány milliárd forintos teherkönnyítést jelentenek a cégek számára az adócsomag eredeti intézkedéseihez képest.
Kapcsolódó anyagok:
Nem fogadják el a munkaidő-alap csökkentést a munkáltatók