A kormányzati oldal kinyilvánította: ez a munkáltatói javaslat számára elfogadható. A szakszervezetek korábban tíz százalékra tettek javaslatot, ezt hétfőn kilenc százalékra mérsékelték. Arra hivatkoztak, hogy legalább átlagban 2,5 százalékos reálbér javulást kívánnak elérni.
Dávid Ferenc, a munkáltatói oldal szóvivője, illetve Herczog László, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára arra figyelmeztette a szakszervezeteket, hogy 4,8-5,0 százalékos inflációval számolva a 2,5 százalékos reálbér javuláshoz elegendő a 7,4-7,5 százalékos bruttó keresetemelés.
A munkáltatói oldal a 4,5-6,0 százalékos ajánlathoz feltételként szabta, hogy a mezőgazdaságban és a kereskedelemben ágazati megállapodás jöjjön létre az országosnál alacsonyabb szakképzettek bérminimumáról. Mint Dávid Ferenc elmondta, ezek az ágazati megállapodások valószínűleg megköthetők.
Az ágazati egyezségek lényege az lenne, hogy jövő év január 1-jétől ne kelljen e két szakterületen 75 300 forintról 86 300 forintra emelni a szakképzettek bérminimumát, csak 80 ezer forintra. Ezekben az ágazatokban csak a második félévtől emelnék 86 300 forintra a szakképzettek bérminimumát.