3p

Jelenleg nem szerepel napirenden a Mol átvétele, és a közeljövőben nem is várható ellenséges ajánlat - erősítette meg Wolfgang Rutterstorfer, az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern vezérigazgatója a profil című független hírmagazin hétfőn megjelent számában. Ugyanakkor "örök időre" nem zárta ki ennek lehetőségét, két-három évre becsülve, míg futja "az időből és a türelemből".

"Kezdettől fogva azt mondtuk, hogy a Mol-vezetés egyetértésével kívánunk cselekedni" - hangoztatta az interjúban. Közlése szerint biztosra veszi, hogy az erősebb érvek fognak felülkerekedni az egyesülést illetően. A Mol-nak azzal a felvetésével kapcsolatban, hogy az Európai Unióban érvényes versenyszabályok miatt egy fúzió esetén tevékenységi részektől kellene megválni, Rutterstorfer elismerte ugyan, hogy a benzinkút-hálózat és a finomítás területén akadhatnak figyelembe veendő EU-előírások, ám a végső szót Brüsszelben mondanák ki.

Szerinte semmi esetre sem vállalatrészek elajándékozásáról, legföljebb azok eladásáról lenne amúgy is szó, tehát az egyesülés nem járna értékvesztéssel. Az energiaágazatban lezajlott összeolvadások tapasztalataiból kiindulva úgy becsülte, hogy a szinergiák révén 3-4 milliárd eurót lehetne elérni.

A hírmagazin munkatársa megjegyezte, hogy az esetleges hálózatleépítésnél a schwechati olajfinomító sorsa is kockán foroghatna, hiszen a közelben két Mol-finomító is működik, ráadásul az előbbinél nagyobb hatékonysággal. A schwechati létesítmény bezárása egyáltalán nem vitatéma. Kitűnő finomító, és az ellátás szempontjából nélkülözhetetlen - válaszolta az OMV-vezér.

Hasonlóképpen reagált a Mol szóvivőjének közelmúltbeli kijelentésére is, amely szerint egy működő piacgazdaságban hatékonyabb vállalkozásként valójában a Mol-nak kellene az OMV-t átvennie. Ruttestorfer szerint az olajfinomítói területet leszámítva az OMV jobban szervezett, következésképpen az "együttműködés mindkét fél számára nyereség lenne". A vezető cáfolta, hogy a Petrom romániai cég átvétele félresiklott volna. Mint fogalmazott, tényleg több ráfordítást igényelt a fúzió, mint ahogy tervezték, de a bevétel is több az eredetileg számítottnál. - Kezdettől tudtuk, hogy sok lesz a tennivaló. De minden a terv szerint halad - közölte.

Leszögezte, hogy a Mol-lal való együttműködés nem előfeltétele az osztrák konszern növekedési stratégiája megvalósításának, bár kétségkívül "egy egyesülés esélyt teremtene arra, hogy hosszú távon jó pozíciót foglaljunk el". Megismételte azt a véleményét, miszerint az európai energiaipari vállalatok körében a konszolidációs folyamat még nem zárult le - a múltbeli példák pedig azt bizonyítják, hogy az a vállalkozás a sikeres, amelyik a leggyorsabban cselekszik.

A magazin a Mol-ügyről két szakértőt is megszólaltatott az interjúhoz csatolt háttéranyagában. Az UniCredit elemzője, Alfred Reisenberger kifejtette, hogy bár stratégiailag értelmesnek tartja az OMV részéről az átvételi szándékot, a "magyarok heves reagálására való tekintettel egyszersmind megvalósíthatatlannak is". Tobias Winter, a Raiffeisen elemzője pedig indokoltnak minősítette a Mol-vezérkarnak azt a félelmét, hogy az esetleges fúzió esetén az EU-normák miatt a finomítókapacitásban és a benzinkút-hálózatban elkerülhetetlen lenne az értékmegsemmisülés.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!