Felesleges emailt írni az orvosnak?
Az egészségügyi szférában a fekvőbeteg-ellátást végző intézmények (kórházak) 91%-a rendelkezik Internettel, amelyet elsősorban az orvosok külföldi társintézményekkel, oktatási intézményekkel, tudományos laboratóriumokkal és könyvtárakkal való kapcsolattartása indokol. A járóbeteg-ellátást végző intézményeknek azonban mindössze egyharmada rendelkezik Internet-kapcsolattal, vagyis még igen távolinak tűnik a rendelésekre való távoli bejelentkezés lehetősége. Legalacsonyabb penetrációs mutatóval a szociális ellátás intézményei jellemezhetők, hiszen egyrészt a tevékenység jellege miatt általában itt van a legkisebb szükség a Világháló elérésére, másrészt ez a költségvetési ágazat számít az egyik leginkább forráshiányosnak.
Az általános észrevételek
Valamennyi vizsgált költségvetési ágazatnál (központi költségvetési intézmények, önkormányzati intézmények, oktatási intézmények, egészségügyi intézmények) a BellResearch elemzői azt tapasztalták, hogy a létszámmal egyenes arányban nő az internetpenetráció. Leginkább az oktatás és egészségügy szegmenseiben erős ez az összefüggés, hiszen itt mutatható ki a legnagyobb mértékű eltérés a legkisebb és legnagyobb létszám-kategória csoportok internetellátottsága között.
A Magyar Infokommunikációs Jelentés szerint az 1-9 fős költségvetési intézmények 38%-a rendelkezik interneteléréssel, a 10-19 fős szervezetek 48%-a, a 20-49 fős szervezetek 65%-a, az 50-99 fős szervezetek 77%-a, a 100 vagy több főt foglalkoztató intézmények körében pedig 91% fér hozzá a világhálóhoz. A BellResearch és Think Consulting becslései szerint az összes magyarországi internettel rendelkező költségvetési intézmény (kb. 8400 db) kb. 2/3-át (kb. 5400 db) az 50 főnél kevesebbet foglalkoztató intézmények képezik; ami előre vetíti a kapcsolt vonali hozzáférések nagy arányú elterjedtségét.
Off-line területek a közszférában
A magyarországi költségvetési szférát vegyes internetellátottság jellemzi: a legmagasabb, 90% feletti internetpenetrációval az általános központi közigazgatási intézmények, a felsőfokú és középfokú oktatási intézmények, valamint a fekvőbeteg-ellátást végző kórházak jellemezhetők - derül ki a BellResearch és Think Consulting által készített Magyar Infokommunikációs Jelentésből.