A társaság a Deepwater Horizon nevű olajfúró toronynál április 20-án történt robbanás következtében megindult mélytengeri olajszivárgás megakadályozására, és a következmények elhárítására fordította az összeg nagy részét. Az eddig beérkezett 105 ezer kártérítési követelés közül 52 ezret egyenlítettek ki, 165 millió dollár értékben.
A BP költsége az egy hete készült összesítés szerint 3,12 milliárd dollár, két hete pedig 2,65 milliárd dollár volt. Június végén a társaság 20 milliárd dollár hitelt vett fel kárenyhítés céljára. A 11 halálos áldozattal járó áprilisi fúrótorony-robbanás után megindult olajszivárgás az eddigi legsúlyosabb amerikai környezetszennyezés. A katasztrófa elhárításának teljes költsége elérheti a 70 milliárd dollárt.
A robbanás óta a BP piaci tőkeértéke nagyjából a felére, 104 milliárd dollárra csökkent, és mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - rontotta adósbesorolásait. A megroggyant céget megkörnyékezte több versenytárs; legutóbb az amerikai Exxonról és a kínai PetroChináról terjedt el, hogy a BP felvásárlását fontolgatják.
A BP - egykori nevén British Petroleum - világszerte 80 ezer embert foglalkoztat, bevétele tavaly 239,3 milliárd dollár, nyeresége 16,6 milliárd dollár volt. Összesen 30 országban végez kőolaj- és földgázkitermelést, naponta 4 millió hordó olajnak megfelelő mennyiségű energiahordozót hoz a felszínre. Sorsa kulcsfontosságú a brit gazdaság számára, egyebek között azért, mert a brit energiaellátó infrastruktúra nagy része is a tulajdonában van. Jelentőségét mutatja, hogy Tony Blair miniszterelnöksége idején szokás volt "Blair Petroleum" néven emlegetni.
MTI