A román fizetőeszköz (RON) egy év alatt 20 százalékot erősödött a dollárhoz képest, s így a legjobb teljesítményt nyújtotta az európai pénzpiacon - állapítja meg az International Herald Tribune. A RON kilátásai sem rosszabbak, mint a közelmúltja: számos szakértő további jelentős külföldi befektetők felbukkanását valószínűsíti Románia 2007. január elsejei csatlakozásával az Európai Unióhoz. Beat Siegenthaler, a londoni TD Securities elemzője szerint egy év múlva a RON/USD keresztárfolyam elérheti a 2,48-at, a jelenlegi 2,60-hoz képest.
Az erősödéshez nagymértékben hozzájárult a Román Kereskedelmi Bank (BCR) privatizációja során az Erste Bank által ez év októberében a román kincstárba befizetett 3,75 milliárd euró, amelyért cserébe a román pénzintézet közel 62 százaléka került az osztrák bank tulajdonába. Ugyancsak segítik a lejt a Nyugat-Európában dolgozó román vendégmunkások euró-hazautalásai. Ezt a munkavállalói tömeget szakértők 1,5-2 millió főre teszik.
Míg a tavaly a Romániába beáramló külföldi tőke nagysága 5,2 milliárd euró volt, az idén ez az összeg elérheti az abszolút rekordnak számító 8 milliárdot - vélik a román illetékesek.
Az amerikai gazdasági napilap megállapítja: a román tőzsde is szárnyal; ebben az évben 22,6 százalékos emelkedést rögzítettek a bukaresti parkett számítógépei. A BET index novemberben rekordot ért el és 8545-ös értéket mutatott. A román kormány már nem érez ellenállhatatlan késztetést állampapírjainak értékesítése iránt, hiszen a költségvetési bevételek ellensúlyozzák a kiadási oldalt. Az irányadó banki alapkamat Romániában 8,75 százalék, szemben az eurózóna 3,75, illetve a dollár 5,25 százalékával.