Több óriáscég is szerepel az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) listáján, amelyen terrorista szervezeteket támogató államokban is tevékenykedő vállalatokat soroltak fel. A Siemenst, a BP-t, az Unilevert, a HSBC bankhálózatot, a Nokiát és a Benettont is magában foglaló felsorolás szerint ezeknek a cégeknek Kubában, Szíriában, Észak-Koreában, Iránban és Szudánban is vannak érdekeltségeik. Márpedig ezek az országok - a Bush-kormányzat álláspontja szerint - a "gonosz tengelyéhez" tartoznak.
A cégek egyébként maguk sem titkolják, hogy jelen vannak ezekben az államokban: az említett országokban zajló üzleti tevékenységekről éves beszámolójukban is számot adtak, olyannyira, hogy az amerikai hivatal is ezek alapján állította össze saját "feketelistáját". A SEC egyébként azért állította össze ezt a felsorolást, mert "a befektetőknek igenis tudniuk kell, hogy pénzükkel esetleg terroristaközpontokat, vagy népirtó államokat támogatnak" - közölte a szervezet szóvivője.
A cégek és az őket képviselő nemzetközi szervezetek azonban azzal érvelnek, hogy az éves jelentések nem tesznek említést az üzleti tevékenységek jellegéről, így csupán azok alapján megítélni egy vállalatot, félrevezető lehet. A Nemzetközi Bankok Intézete szerint az óriáscégek amerikai viselkedését is befolyásolhatja a lista megjelenése.
Két éve a Baker Hughes olajvállalat került fel a listára: ez a cég akkor felszámolta Szudáni érdekeltségeit, és bejelentette, hogy nem jelenik meg a terroizmussal vádolt államok piacán.