4p

Nem számíthat követelése megtérülésére az Interfruct háromszáz hitelezője, az értékesíthető vagyonelemek a tartozás töredékét fedezik csupán, két bank zálogjoga pedig elsőbbséget élvez, írja a Napi Gazdaság.

Pályázaton értékesíti a felszámoló Vadász & Partners Kft. az Interfruct Nemzetközi Élelmiszerkereskedelmi Kft. még megmaradt vagyonelemeit - tudta meg a Napi Gazdaság. Az összesen 208,9 millió forintos irányáron meghirdetett bolti és raktári berendezések 21 egykori Interfruct-áruházból származnak, ezekre az érdeklődők október 30-án 9 és 10 óra között nyújthatnak be ajánlatot a felszámolónak. Az áruházi berendezéseket (többek között polcrendszerek, hűtők, pénztárgépek, targoncák, irodai eszközök) az egyes áruházak szintjén, egyben kívánják értékesíteni, 5 és 18,5 millió forint közötti áron - mondta Vadász Endre felszámolóbiztostól. Ez a második pályázat a berendezésekre, az ezt megelőző alkalommal ugyanis nem érkezett érdemi ajánlat, ezért az irányárat is csökkentették.

Az egykor szebb napokat látott cash & carry céggel szemben mintegy háromszáz hitelező közel 38 milliárd forint értékben nyújtott be követelést a felszámolóhoz, legnagyobb részük a korábbi beszállítók közül kerül ki, két banknak 7-8 milliárddal, az APEH-nek 3 milliárddal tartozik a vállalat. Az összegbe beleszámolták az áruházak 15 éves bérleti díját, de az adósság enélkül is jóval meghaladja a tízmilliárdot. A megmaradt vagyonból korábban már az élelmiszerkészleteket, a teljes követelésállományt és a békéscsabai áruház berendezéseit értékesítették, a most meghirdetett berendezéseken kívül pedig nem rendelkezik más tulajdonnal. Mind a követelésállomány, mind a múlt év végén 628 millió forintos irányáron meghirdetett készletek meglehetősen nyomott áron keltek el - véli a felszámoló. A készletek többsége a szavatossági idő lejárta után, illetve ahhoz nagyon közel állt, így a vásárlónak a megsemmisítésről is gondoskodnia kellett, a követelések között pedig több éves, illetve éven túli lejáratú volt. A hitelezők túlnyomó többsége azonban nem számíthat egy fillérre sem, mivel a csődtörvény szerinti vagyonmegőrzésre és állagmegóvásra fordítható összegen felül két bank teljes zálogjoggal rendelkezik a társaság vagyonára.

Egy dolog biztos: az Interfruct nem 2008 elején omlott össze, ennek okait azonban jelenleg is vizsgálják - hangsúlyozta Vadász. A folyamatot nehezíti, hogy a társaság hatalmas mennyiségű iratállományát rendszerezés nélkül, ömlesztve bocsátotta a felszámoló rendelkezésére, ennek puszta rendszereztetéséhez is banki segítségre lesz szükség - véli a felszámolóbiztos. Az üzleteknek egykor otthont adó ingatlanok bérleti szerződéseit még a (2008. szeptember 26-án elindult) felszámolási eljárás előtt felmondták a bérbeadók, de azokat mindeddig nem tudták kiüríteni, a tulajdonosok jelenleg "megtűrik", hogy az értékesítésig ott tárolják az eszközöket.

Az SCD Inter Invest Befektetési Zrt. közvetlen érdekeltségébe tartozó Interfruct 2007-ben még 40 milliárdos forgalmat realizált, majd ez 2008 szeptemberéig, a felszámolás kezdetéig 7 milliárdra csökkent, nagyrészt azért, mert a korábban ki nem fizetett beszállítók felfüggesztették a társasággal kapcsolatos tevékenységüket. (A társaság vesztesége azonban már 2007-ben meghaladta az egymilliárd forintot, szemben az előző évi 400 milliós nyereséggel.) Van olyan szállító is, akinek százmilliós nagyságrendű a céggel szembeni követelése - fejtette ki Vadász, hozzátéve hogy a felszámolás elindulásakor gyakorlatilag üres kasszával vette át az áruházláncot, valamint a nyolcszáz dolgozó elmaradt kéthavi bérével és az elbocsátásokhoz kapcsolódó ki nem fizetett juttatásokkal. A bérgarancia-alapból ugyan az elmaradt béreket ki tudták fizetni, azonban az elmaradt végkielégítéseket már csak az alap biztosította keret eléréséig, a bérek munkáltatóra vonatkozó közterheinek kiegyenlítésére és a fennmaradt közüzemi tartozásokra pedig végképp nem maradt forrás, írja a Napi.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!