A korábban SS-19 Stiletto kódjelű interkontinentális ballisztikus rakétán alapuló Rockot hordozó rakéta szombaton zuhant le rakományával, a sarkköri kutatási célokra szánt Cryosat műholddal. Június közepén egy atom-tengeralattjáróról a Barents-tengeren kilőtt Wolna rakétának nem sikerült pályára juttatnia a Cosmos 1 űrvitorlást.
Az 1991-es START megállapodás szerint az interkontinentális ballisztikus rakétákat meg kell semmisíteni. A kilövéssel történő "megsemmisítés" nem hogy nem kerül semmibe, hanem alkalmanként mintegy tizenkét millió eurós bevételt is hoz az oroszoknak, értesült az MTI.
Rockot mindezidáig hibátlanul látta el feladatát, a Wolna azonban már nem dicsekedhet ilyen szeplőtlen múlttal. A Wolna már 2001-ben elveszítette az első Cosmos 1 űrvitorlást. A második Cosmos 1 indításakor a hajtómű ismét felmondta a szolgálatot. A Cosmos műholdakat a Planetary Society fejlesztette ki egy új űrhajó hajtási megoldás kipróbálására.
A Wolna katonai változata az SS-N-18 sem mentes a hibáktól. 2004 februárjában két Stingray is felmondta a szolgálatot egy flottamanőveren Putyin elnök szeme láttára. Egyikük bennmaradt a tengeralattjáró kilövő csövében, a másik pedig Kanada felé vette az irányt és ezért meg kellett semmisíteni. Moszkvai lapok jelentése szerint a rakéta gyártója az urali Makejev üzem pénzügyi nehézségek miatt nem fordít kellő gondot a minőségellenőrzésre.
Az átépített orosz interkontinentális ballisztikus rakéták meghibásodási aránya az Eurockot szakértője Peter Freeborn szerint nem rosszabb más hordozóeszközökénél. Az ESA és a Krunicsev rakétagyár közös vállalkozásában működő Eurockot továbbra is értékesíti a Rockot rakéták szállító kapacitását. Az ESA sem állt el megrendelőként a Rockot rakéták alkalmazásától. Jelenleg három műhold pályára juttatására van érvényes megrendelése.
Kapcsolódó anyagok:
Szatellit-üzemeltető óriáscég születik