A leggazdagabb magyarokat összesítő rangsorba most először nemcsak magyarok, de Magyarországon élő külföldi üzletemberek is bekerültek. Így történhetett, hogy a listának két első helyezettje is van: 83 milliárd forintra becsült magánvagyonával a 11 éve Magyarországon élő orosz üzletember, az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) tulajdonosa, Medget Rahimkulov került a dobogó legfelső fokára.
Rahimkulov a Gazprommal szoros üzleti kapcsolatban álló leggazdagabb magyart, Csányi Sándort, az OTP Bank elnök-vezérigazgatóját előzte meg. A kiadvány Csányi vagyonát 60 milliárd forintra becsüli. Mögötte szintén ismert nevek a tavalyiak közül: Demján Sándor (50 milliárd), Várszegi Gábor (48 milliárd), a Fotex alapítója és fő tulajdonosa és Széles Gábor (45 milliárd) következnek.
Annak ellenére, hogy az átlagemberek e vagyonok töredékével is krőzusnak éreznék magukat, a hazai milliárdosok szegénynek tűnnek nemcsak a világ, de Kelet-Európa élmezőnyéhez képest is. A hosszú évek óta a világ leggazdagabbjaként számon tartott 49 éves Bill Gates 46,5 milliárd dolláros vagyonának egy százalékával (ez nagyjából 90 milliárd forint) is maga mögé utasítaná a magyar listavezetőket. A Harry Potter megálmodójaként számon tartott J. K. Rowling pedig több mint kétszer annyi pénzt keresett műveivel az elmúlt években, mint amennyi az idén a leggazdagabb magyarok listájának első helyéhez kellett.
Az író 500 millió fontos vagyonával az első száz leggazdagabb közé is alig került be. A szigetország listájának élén pedig az indiai származású acélmágnás, Lakshmi Mittal áll, 27 milliárd dollár feletti vagyonával.
Magyar a száz leggazdagabb kelet-európai közé sem jutott be, miközben alig akad ország, mely ne képviseltetné magát a mezőnyben. Kelet-Európa dollármilliárdosainak klubjában - ami 200 milliárd forint körüli magánvagyont jelent - főként oroszok, ukránok, lengyelek, szerbek és cseh üzletember képviseltetik magukat. Néhány hónapja pedig egy bankfúzió révén bekerült a csapatba a román Ion Tiriac is.
A relatív szegénység okait firtatva nem szabad szem elől téveszteni, hogy a hazai "top" tényleges és látható vagyona között még mindig jelentős az eltérés, bár évről évre közelebb jut a lista a valósághoz. A becslés nehézségeit jelzi például, hogy a tavaly is leggazdagabbnak tartott, de akkor csak ötödiknek rangsorolt Csányi Sándor magánvagyona egy éve még "mindössze" 30 milliárd forint volt, pontosan fele a most közzétett 60 milliárdnak, olvasható a Népszabadságban.
Menedzsment Fórum