A londoni gazdasági lap szerint a több mint 3 milliárd dolláros adósságterhet cipelő ukrán vállalat többsége még januárban orosz kézbe kerülhet. Az FT forrásai által meg nem nevezett új tulajdonos az ellenőrzést biztosító, 50 százalék plusz egy részvény nagyságú részesedést szerez a 2 milliárd dolláros üzlet révén, amelyben részt vesz az Vnyesekonombank állami külkereskedelmi bank.
Az új felállás szerint Szergej Taruta ukrán milliárdos és társa, Oleg Mkrtcsan részesedése 40-40 százalékról egyaránt 25 százalékra csökken, és megválik 20 százalékos tulajdonrészétől Vitalij Gajduk, Julija Tyimosenko ukrán kormányfő és elnökjelölt tanácsadója.
A Vnyesekonombank a tulajdonosi szerkezet átalakításában segédkezik, és nem szerez részesedést az ISD-ben - közölte a bank a londoni lappal. Az FT a lehetséges vevők között Aliser Uszmanov bányaipari mágnást és a Roman Abramovics érdekeltségébe tartozó Evraz acélipari csoportot említi. Mindkét orosz milliárdosról ismert, hogy évek óta érdeklődik az ISD iránt - írta az FT.
Az üzlet lebonyolításában kizárólagos pénzügyi tanácsadóként részt vesz a Trojka Dialog nevű moszkvai befektetési bank, amely azt közölte, hogy az ISD többségi részesedését "egy szakmai és pénzügyi befektetőkből álló csoport" szerzi meg.
Ruben Vardanyan, a Trojka Dialog elnöke szerint az üzlet a volt Szovjetunió "területén működő acélipar egészének konszolidációját célzó stratégia megvalósítását szolgálja, és az orosz-ukrán együttműködés elmélyüléséhez vezethet" - írta a FT.
A portfolio.hu hírportál kedden forrásmegjelölés nélkül azt írta, hogy a Vnyesekonombank néhány napja megállapodott a Dunaferrben 2004 óta többségi tulajdonos ISD megvásárlásáról. A honlap szerint az egymilliárd dollár értékű üzletet, a december legvégén született adásvételi szerződés körülményeit a felek titokban tartják a január 17-ére kitűzött ukrajnai elnökválasztás miatt, mivel az befolyásolhatja a változó mértékben oroszbarát jelöltek esélyeit.
Magyarországon az üzlet megkötését kedden nem tudták megerősíteni az MTI-nek. A társaságnál nem kívántak nyilatkozni. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. közölte: a privatizációs szerződés értelmében 2009. december 31-ig volt lehetősége az államnak arra, hogy beleszóljon a Dunaferr (ISD Dunaferr) esetleges tulajdonosváltásába, addig ilyen nem történt. A közvetett tulajdonosváltással kapcsolatban nem voltak ilyen jogosítványai a vagyonkezelőnek, és információi sincsenek ilyen tranzakcióról.
MTI/Menedzsment Fórum