2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szomszédos országokba irányuló magyarországi tőkeexport hatékony ösztönzésére gazdaságpolitikai és kisebbségpolitikai szempontból egyaránt szükség van - mondta Novák Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének közgazdásza az MTI-nek a "Határon túli magyarság a 21. században" konferenciasorozat pénteki tanácskozásán.

A magyarországi cégek 2007 végéig 9,7-10 milliárd eurót fektettek be külföldi országokban, a tőke 60-70 százaléka szomszédos országokba áramlott. A befektetések fele multinacionális cégekhez kötődik, ám főként az utóbbi időszakban egyre több kis és közepes vállalkozás merészkedik külföldre - mutatott rá a közgazdász. Az utóbbi években tapasztalható fellendülés azonban nem átgondolt támogatási politika eredménye, hanem a kedvezőtlen magyarországi gazdasági helyzet és a régióban fokozódó verseny következménye.

Novák Tamás kifejtette, hogy a költségvetési kiigazítás miatt a kis és közepes vállalkozások gazdálkodási körülményei egyre nehezebbek, ezért akinek lehetősége van, külföldön próbálkozik. A térségben fokozódó verseny pedig azért gyorsítja fel a tőkekiáramlást, mert a cégek többsége úgy érzi, hogy ha most kimaradnak, akkor végleg lemondhatnak az üzleti lehetőségekről.

Hatékony támogatási politikával erre a folyamatra lehetne rágyorsítani, ezzel fellendítve a kis és közepes vállalkozói szektort - vélekedett a közgazdász. Megjegyezte: ez ugyan közvetlenül a határon túli magyarok boldogulását a szülőföldjükön közvetlenül nem segíti, ám közvetetten, az ottani gazdaság fellendítésén keresztül feltétlenül. Ezért ebből a szempontból is indokolt lenne a tőkeexport támogatása.

Novák Tamás elmondta, hogy elemeiben létezik az ösztönzőrendszer, ugyanakkor annak hatékony működéséhez a politikai határozottság hiányzik. Példaként említette a Magyar Fejlesztési Bank kedvezményes hitelprogramját, ami jó eszköz lehetne, de az érdemi költségvetési támogatása hiányzik.

A közgazdász fontosnak tartja, hogy a tőkeexport támogatása nem önálló elemként, hanem egy következetes stratégia részeként  diplomáciai segítséggel és a segélyezési politikával összefüggve valósuljon meg.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!