3p

A táppénz 5 százalékpontos mérséklése szerepel a jövő évi költségvetés tervezetében.

Ezt a Pénzügyminisztérium szóvivője Csák Csongor erősítette meg. A szóvivő az MTI-nek nyilatkozva elmondta: a szabályok április elsejétől tervezett változtatását a rendszer igazságosabbá tétele és finanszírozhatóságának biztosítása indokolja. A jelenlegi szabályok a legalább kétéves járulékfizetés esetén a kereset 70 százalékát vették figyelembe a táppénz kiszámításakor. A javaslat ezt a mértéket 65 százalékra csökkenti, miközben a rövidebb idejű biztosításra érvényes 60 százalékon nem változtat.

A rendszer igazságosabbá tétele érdekében a biztosítási jogviszony megszűnése után a jelenleg érvényes 180 nap helyett csak 30 napra járna a táppénz, amennyiben a biztosítási jogviszony nem változik, keresőképtelenség estén a jogosultság továbbra is egy évig áll fenn. Az idei költségvetés 85,6 milliárd forintot tervezett táppénz kifizetésre, ám ez az összeg várhatóan megközelíti majd a 100 milliárd forintot. Jövőre a tárca 97,7 milliárd forintos táppénzkiadással számol.

A kormány megvalósítja céljait és megteremti a modern, betegközpontú egészségügy rendszerét. Ehhez szigorúan szabályozott, igazságos, méltányos és takarékos egészségbiztosítási rendszerre van szükség. A kormány célja egyértelmű: a visszaélések megszüntetése a táppénzszabályok alakításával, valamint az igazságosság és a méltányosság elveinek érvényesítése abban az esetben is, ha valaki betegsége okán keresőképtelenné válik - reagált Gál J. Zoltán kormányszóvivő közleményben a Selmeczi Gabriella (Fidesz) sajtótájékoztatóján elhangzottakra csütörtökön. A fideszes politikus a táppénz csökkentéséről azt mondta: a szocialista kormány gazdaságpolitikája zsákutcába jutott, és nem átallnak beteg embereket megrövidíteni, hogy pénzhez jussanak.

Így a GYED a kereset 70 százaléka, a táppénz pedig a 65 százaléka lesz majd – ismertette egy másik kormánypárti politikus, Vojnik Mária a változások kapcsán. Az államtitkár elmondta, elmúlt öt év alatt megkétszereződött a táppénz címén kifizetett összeg, miközben az azt igénybevevők száma nem nőtt. Az adatok szerint az egy főre jutó táppénz összege emelkedett jelentős mértékben. Míg tavaly összesen 80 milliárd forintot fordítottak erre az ellátási formára, addig az idén ezidáig már több mint 93 milliárd forintot - jegyezte meg az államtitkár.

Szerinte az egészségbiztosító kasszájának ésszerű és igazságos felhasználása érdekében szükség van a szabályok módosítására. A tájékoztatón szó volt a kormány csütörtöki döntéséről, a 40 milliárd forintos egészségügyi fejlesztési hitelprogramról is. A kedvezményes kamatozású hitelt két célra lehet igényelni: 25 milliárd forint jut az egészségügyi intézmények dolgozóiból alakított tulajdonosi társaságoknak, ez az úgynevezett privatizációs hitel, amelyet 15 év alatt kell visszafizetni egy év türelmi idővel. A vállalkozásoknak pedig 15 milliárd forintot szánnak, itt két év a türelmi idő és négy-tizenöt év a futamidő – számolt be az MTI.




LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!