3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Úgy tűnik, padlót fogott az építőipar, és mélypontját elérve lassan megindulhat a jövőben a fellendülés, hiszen immár harmadik hónapja növekedett a szerződésállomány előző évhez képest, derült ki a KSH hétfő reggeli gyorsjelentéséből.

A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint 2012 júliusában az építőipari termelés 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A növekedés részben a rendkívül alacsony előző évi termelés, részben néhány útépítési, vasútfelújítási munka, valamint közműépítések következménye. Az adatok szerint ráadásul havi szinten is 8,6 százalékos növekedés történt a termelésben.

Az építőipar tárgyhóban kötött szerződéseinek értéke ugyan júliusban 3,3 százalékkal visszaesett előző évhez képest - idén eddig ez volt a legnagyobb visszaesés - (ezen belül az épületek
építésére kötött szerződések volumene 11,6 százalékkal csökkent, míg az egyéb építmények építésére kötötteké 1,8 százalékkal nőtt a 2011. júliusihoz viszonyítva), hasonló eddig 2012-ben csak márciusban volt példa, de akkor is mindössze 1,6 százalékos zsugorodás történt előző évhez képest. Mindemellett a hó végi szerződésállomány immár harmadik hónapja mutat növekedést: júliusban 0,7 százalékos bővülést regisztráltak az előző két havi 5,5, illetve 3,8 százalék után. Bár ez akár köszönhető lenne a tavalyi évi alacsony bázisnak is, hasonló éves szintű növekedésre mégsem volt példa sem idén, sem pedig a tavalyi év során.

Bár összességében júliusban növekedett az építőipari termelés, január-július viszonylatban még mindig 7,3 százalékos visszaesésről számol be a KSH. Júliusban a két építményfőcsoport közül az épületek építése 0,3 százalékkal csökkent, míg az egyéb építmények építése jelentősen, 15,5 százalékkal nőtt. A növekedés – az egy évvel ezelőtti nagyarányú (17,8 százalékos) visszaesés után – elsősorban elkerülő- és összekötő utak építésének, vasúti fővonalak felújítási munkáinak, illetve kisebb részben kommunális beruházások építési munkáinak köszönhető. Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 6,9 százalékkal, az egyéb építményeké 5,6 százalékkal magasabb volt az előző havinál.

Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – 0,1 százalékkal emelkedett. Az egyéb építmények ágazat termelése az egy évvel korábbi jelentős csökkenés után 27,3 százalékkal nőtt. Az építőipari termelés mintegy kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 0,5 százalékkal maradt el 2011 azonos időszakától.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!