Palócz Éva közölte: ez a lépés, a legalább havi 215 ezer forintot keresők szuperbruttójának megtartása, 107 milliárd forint költségvetési bevételt jelentene. A vezérigazgató szerint az MNB és az Államkincstár megadóztatása értelmezhetetlen, és nem vezet jóra a tartalékok felhasználása sem.
A Kopint-Tárki 1 százalékos GDP-csökkenést vár a korábban jelzett 0,3 százalékos gazdasági növekedés helyett 2012-ben. Jövőre a gazdaság 0,7 százalékkal nő a korábban várt 1,5 százalékkal szemben - közölte a vezérigazgató. Az idei inflációs előrejelzés változatlanul 5,5 százalék, a jövő évit 4 százalékra emelte a cég a korábbi 3,6 százalék helyett.
Palócz Éva felhívta a figyelmet arra, hogy a cserearánnyal korrigált GDP (a bruttó hazai jövedelem, angol rövidítése RGDI) volumene 2012 első negyedévében év/év alapon jelentősen, 3,5 százalékkal csökkent. Ez a visszaesés a cserarány romlásból származott, az idei első negyedévben ugyancsak év/év alapon számolva az export árindex 6,4 százalékkal, míg az import 9,4 árindex százalékkal nőtt. "Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy több árut kell exportálni ahhoz, hogy az importnak megfelelő összeget érjük el" - jelezte a kutató.
Az intézet idén a magánfogyasztás 1,4 százalékos, a közösségi fogyasztás 1,5 százalékos és a beruházások 7 százalékos visszaesésével számol, jövőre további 5,0 százalékkal csökkenek a beruházások.
A GDP arányos (ESA szerinti) államháztartási hiány idén és jövőre egyaránt 2,9 százalék lesz a Kopint-Tárki kutatói szerint, akik az év végére 6 százalékos alapkamatot várnak.
Az előrejelzés szerint az euróért átlagosan 295 forintot kell majd adni 2012-ben a tavalyi 279 forint után.
MTI