3p

A pénzügyminisztériumi és jegybanki vezetői kinevezések után az elemzők láthatóan elbizonytalanodtak a kamatpolitika kilátásait illetően.

A Reuters decemberi felmérése szerint a negyedik negyedévre tovább lassuló növekedést vetítettek előre az elemzők, és jelentősen csökkentették előrejelzéseiket az éves növekedési rátára is. A pénzügyminisztériumi és jegybanki vezetői kinevezések után az elemzők láthatóan elbizonytalanodtak a kamatpolitika kilátásait illetően.

Az elemzők érdeklődősének középpontjába az infláció után ismét a gazdasági növekedés került. A főbb kereskedelmi partnerek gazdasági bővülésének lassulása a magyar gazdaságra is számottevő hatással van az. A várttól elmaradó 3. negyedéves beruházási adatok után a GDP a várt 5.45 %-kal szemben csak 4.6 %-kal nőtt a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, emiatt az elemzők jelentősen csökkentették növekedési előrejelzéseiket. A konszenzus előrejelzés szerint a gazdaság lassulása a negyedik negyedévben is folytatódik, és 4.37 % körül lesz.

A 2000-re vonatkozó átlagelőrejelzés 5.32 %-ra csökkent a novemberi felmérésben látott 5.65 %-ról. Jövőre a negyedik negyedéves rátához képest élénkülést várnak az elemzők, amely mögött már nem a kiemelkedő nettó export, hanem inkább a belföldi felhasználás lesz. A 2001-es növekedés a konszenzus szerint 5.09 %-ra becsülhető.

A megfordult inflációs trend ellenére az elemzők a dezinflációs folyamat folytatódását várják. Az általános vélemény szerint a 10.6 %-os novemberi adattal a fogyasztói árnövekedés elérhette csúcsát, januárra akár újra egyszámjegyűvé válhat az infláció. Decemberre a várakozások 10.16 % körül szóródnak, míg a 2000-es átlagra 9.81 % adódik. A jövő éves átlagos inflációra a konszenzus 8.56.

Az utóbbi napokban bejelentett változások a Pénzügyminisztérium és a jegybank élén bizonytalanságot teremtett a monetáris politika irányát illetően. A 2 hetes betéti kamatra adott becslések szóródása a következő két évre minden eddiginél szélesebbé vált. Az előrejelzések 2001 végére 8 és 11 %, 2002 végére pedig 6.5 és 10 % között változtak. Az árfolyamrendszer esteleges megváltoztatása az egyik legtöbb bizonytalanságot hordozó tényezőnek bizonyult.

A rövid távú kamatkilátások az elemzők szerint biztosabbnak látszanak. Nyolc elemző szerint 14-ből az MNB nem fog újabb kamatemeléssel reagálni a kedvezőtlen novemberi inflációs adatra, és a kéthetes betéti kamat január végéig változatlan, 11.75 % marad. Az elemzők egy kisebb része kamatcsökkentést vár a következő hetekre, és csak egy elemző akadt, aki kamatemelést vetített előre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!