A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 150-200 bázispontos jegybanki kamat vágást, a bérterhek csökkentését, az olcsó távol-keleti import korlátozását szorgalmazza, illetve szeretné, ha az állam beruházási kedvezményeket nyújtana az itteni vállalkozásoknak - derült ki a szervezet sajtótájékoztatóján.
Az MKIK szorgalmazza emellett a távol-keleti, olcsó fogyasztási import államigazgatási eszközökkel történő korlátozását, valamint beruházási kedvezmények nyújtását is. Az MKIK függetlennek tekinti a jegybankot, s a szervezet is a minél előbbi uniós, illetve EMU-csatlakozást szorgalmazza mondván, hogy "elsőnek lenni anyagi előnyt jelent".
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) azt javasolja, hogy a túlzottan erős forint miatt az MNB és a kormány üljön le tárgyalni, s szigorúan együttműködve, közösen tegyenek lépéseket - jelentette ki Parragh László, a szervezet elnöke azt követően, hogy Járai Zsigmond az Országgyűlés gazdasági bizottsága előtt kiállt a jelenlegi monetáris politika mellett, s közölte, hogy Magyarországon nincs forrótőke-beáramlás.
A kamara azt javasolja, hogy az MNB rövid időn belül 1,5-2 százalékponttal csökkentse alapkamatát. A szervezet szerint kívánatos cél a 242-245 forintos euróárfolyam, a költségvetésnek pedig legalább 4-5 milliárd euróval kellene növelnie devizakötvény-állományát. Az exportra termelő ágazatok versenyképességét a bérterhek csökkentésével kellene javítani. Ez utóbbi a kamarai elképzelések szerint az egészségügyi hozzájárulás megszüntetése, vagy az egészségbiztosítási járulék 5-6 százalékpontos csökkentése révén valósulhatna meg. Ennek költségigénye 16, illetve 12 milliárd forint lenne.
Protekcionista intézkedéseket szeretne a kamara
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 150-200 bázispontos jegybanki kamat vágást, a bérterhek csökkentését, az olcsó távol-keleti import korlátozását szorgalmazza, illetve szeretné.