3p

Az idei maximumon, 93,8 ponton van az Ecostat kkv konjunktúraindexe. A cégek úgy vélik, hogy a magyar gazdaság bővülése az ő üzletmenetükre is pozitív hatást gyakorolhat.

Az Ecostat júliusi felmérésében kis- és középvállalati konjunktúraindex 93,8 százalék lett, amely valamelyest meghaladja az első hat havi maximumot. Az optimizmusra az ad okot, hogy idén a nemzetgazdaság 2007. évi fejlődése megközelítheti a három százalékot, a külkereskedelmi forgalom a tavalyi magas dinamikához közeli mértékben fog bővülni. Ugyan a beruházások volumene érdemben nem fog változni, ám a vázolt makrogazdasági környezetben 2007 második félévében a kis- és középvállalatok növekedési és jövedelmezőségi lehetőségeiket valamivel kedvezőbbnek tartják, mint egy évvel korábban, áll az Ecostat közleményében.

Egyre többen látják a fényt az alagút végén

Az ország fejlődési esélyeit júliusban a kis- és középvállalatok növekvő hányada értékelte javulónak illetve változatlannak. Saját vállalkozásuk üzleti kilátásait 78 százalékuk pozitívan minősítette. A második félévre a nemzetgazdasági adottságok javulásával számol a cégek korábbinál szélesebb köre, mintegy harmada. Az ország helyzetében rosszabbodástól tart 42 százalékuk, ez megegyezik az első félévi aránnyal. Saját vállalkozásuk rövid távú lehetőségeinek megítélése hasonló a májusihoz és derűlátóbb a júniusinál. A gazdasági helyzetük javulásában bízó cégek aránya 11 százalékról 23 százalékra emelkedett, a romlással számoló cégek aránya 45 százalékról 32 százalékra csökkent.

2007 júliusában növekedett azoknak a cégeknek a súlya, amelyek reális esélyt látnak teljesítményük rövid távú növelésére. A júniusi 22 százalékkal szemben a második félévben fejlődést vár a kkv-k 39 százaléka, ezen belül dinamikus növekedést feltételez minden tizedik vállalat.

Az uniós forrásokban bíznak

A kis- és középvállalatok működési feltételeit rontja a mérséklődő belföldi kereslet, a lakossági fogyasztás mintegy 0,8 százalékos visszaesése. A külföldi lehetőségek bővülése a versenyképességi és tőkeellátottsági gonddal küzdő kisvállalkozásokat nem hozza versenyhelyzetbe. E vállalatcsoport innováció-képessége gyenge, a külpiacokon főként közvetett exporttal, beszállítói tevékenységgel vesz részt.

A cégeknél a fejlesztésre fordítható pénzforrások szűkösek. A tőkeerős középvállalatok, amelyek a piaci kereslet bővüléséhez igazodva új beruházások indításában érdekeltek, főként uniós forrásokra pályázva juthatnak vissza nem térítendő támogatáshoz, fejlesztési hitelekhez. A többi kis- és középvállalat fejlesztését támogatott hitelekkel, garancia nyújtásával segíti a kormányzat és a pénzügyi szféra.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!