A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke 57,9 pont volt. Ez alapján a válaszadók nagyobb hányada decemberhez képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be - közölte a Magyar Logisztikai, Készletezési és Beszerzési Társaság. Áprilistól kezdve augusztusig az index értéke folyamatosan ingadozott 50 pont körül, nem mutatva semmilyen határozott trendet, most azonban hat hónapja tart már a bővülés. A 2014. január havi index 7,4 százalékponttal magasabb a decemberi értéknél (50,5). Január összességében átlagon aluli hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9; a januároké 51,7).
A termelési mennyiség indexe növekedett decemberi értékéhez képest, és egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi már harmadik hónapja. A mostani érték magasnak számít, az elmúlt 17 évben csak kétszer volt nagyobb az index értéke januárban.
Az új rendelések indexe erősen nőtt, a mostani a harmadik legmagasabb januári érték 1995 óta. Az új rendelések állománya így ismét magasabb lett, és jóval meghaladja az elmúlt három év átlagát. Hasonló a helyzet az 1995 óta mért hosszú távú átlaggal összevetve.
A januári szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett decemberhez képest, de az ütem némileg lassult. A korábbi januári értékeket nézve az idei az ötödik legalacsonyabb érték 2000, 2007 és 2011-2012 után. Az index értéke ötvenhárom hónapból ötvenegyszer volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.
A vásárolt készletek elkezdtek növekedni, egy hónapos csökkenés után, és az ütem meglehetősen erős. Az idei januári érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján magasan átlag feletti, és a legnagyobb januári. 2011-ben hat alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2012-re nyolcra, 2013-ra pedig kilenc hónapra emelkedett.
2012-ben a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban mutatott csökkenést. Ez 2013-ban megismétlődött: május-július között folyamatosan csökkenést mértünk, majd decemberben is 50,0 pont alá csökkent az index értéke. 2014 januárjában azonban ismét bővülést mértünk, és az e havi érték 2008 után a második legmagasabb januári érték.
mfor.hu