Wéber Antal közölte: személyi sérülés nem történt, a lángokat megfékezték, és megkezdték a tartály hűtését. A lakosságot érintő intézkedésre nincs szükség az olajfinomító környékén - tette hozzá.
A katasztrófavédelem igazgatója azt mondta: a detonáció miatt egy ezer köbméteres tartály teteje részben levált, s az ott tárolt bitumen meggyulladt. A lángokat a tűzoltók eloltották, a további hűtéshez nitrogént és gőzt juttatnak a nagyjából tíz méter magas tároló belsejébe. A tartály csak részben, mintegy 10 százalékos mértékben volt feltöltve bitumennel - jegyezte meg Wéber Antal.
Az MTI tudósítója a helyszínen azt tapasztalta, hogy a finomító a szokásos rendben üzemel, a bejárat környékén a járműforgalmat sem kellett korlátozni. Kívülről is csupán a tartály hűtéséhez használt felszálló gőz látszik, egyéb jele nincs a történteknek.
Tartályfeltöltés közben történt
Hajdu Márton, az OKF helyettes szóvivőjének tájékoztatása szerint az üzemzavar hajnali fél négykor történt, a feltöltéskor a tartály nagyobb része még üres volt.
Az automatikus védelmi rendszerek jól működtek, a keletkezett tüzet gyorsan meg tudták fékezni.
A Mol közleményében úgy fogalmazott: a tartály teteje "műszaki meghibásodás miatt felhasadt, a kiáramlás helyén tűz keletkezett". Az üzemi személyzet a tüzet a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltotta.
Az olajtársaság arra is kitért, hogy "a környezetbe minimális – nem kimutatható - mennyiségű légnemű káros anyag került, amely a lakosságot nem veszélyeztette".
A kár mértéke meghaladja a tízmillió forintot, a finomító a reggeli óráktól ismét teljes kapacitással működik.
Hajdu Márton azt is hangsúlyozta: a környező tartályok nem sérültek meg, de a beavatkozás ideje alatt is folyamatosan ellenőrzik azok állapotát.
A BM OKF Országos Iparbiztonsági Főfelügyelősége teljes körű vizsgálatot folytat az üzemzavar kialakulásával kapcsolatban. A telephely az iparbiztonsági hatóság felügyelete alá tartozik, más veszélyes üzemekhez hasonlóan ez az üzem is folyamatos ellenőrzés mellett dolgozik.
MTI