A Szociális és Munkaügyi Minisztériumnak az egyik legfontosabb feladata a mostani válsághelyzetben, hogy elsősorban azokat a rétegeket terhelje, akik még terhelhetők, vagyis nem lesz veszélyben a lakhatásuk, étkeztetésük és a ruházkodásuk az intézkedések miatt – mondta Herczog László miniszter a szaktárca bemutatkozó sajtótájékoztatóján szerdán. Hozzáfűzte: akiknek például "csak a nyári szabadságuk van veszélyben", azoknak kell áldozatokat hozni.
Emellett a foglalkoztatottság fenntartása lesz fókuszban az elkövetkező egy évben - céljuk, hogy minél kevesebb munkahely szűnjön meg. A munkahelymegőrzéshez az eszköz adott, hiszen folytatják a korábbi kormány által megkezdett programokat, illetve ezen túl is fontosnak tartják a hátrányos helyzetűek védelmét – tette hozzá.
Mint mondta, elkerülhetetlen, hogy a szociális rendszerben változások következzenek be, további részleteket azonban nem árult el, mondván, nem szeretnék azt a látszatot kelteni, hogy a szociális munkát végző szervezetekkel és a szociális partnerekkel való érdemi egyeztetések nélkül döntenek. Hozzátette: az új szaktárca nagy hangsúlyt kíván fektetni a társadalmi párbeszédre.
Simon Gábor: Megvédjük a munkahelyeket
Simon Gábor államtitkár közölte: az új kormány elkötelezett az iránt, hogy megvédje az állásokat Magyarországon. Szerinte már eddig is sokat tettek ezért, amit mutatnak az adatok is: 2008 decemberétől az idei év februárjáig ugyanis hazánkban mindössze egy százalékkal emelkedett a munkanélküliségi ráta szemben a balti államok 6 százalékával, Németország 2,2 százalékával vagy Írország 4 százalékával.
Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) pályázatain eddig 5,3 milliárd forint támogatást osztottak szét mintegy 350 projektre, ezzel több mint 25 ezer munkahelyet mentettek meg. A Regionális Munkaügyi Központokon keresztül nagyjából négymilliárd forinthoz juthattak hozzá a pályázók, amivel 13 ezer munkahely megtartásához járultak hozzá, az uniós forrásokból pedig 20 milliárd forintot különítettel el a kis- és középvállalkozások, 10 milliárdot pedig a nagyvállalatok részére munkahelyek megtartására.
Összességében eddig 100-120 ezer munkahely megtartásához járultak hozzá – sorolta a szaktárca adatait az államtitkár. Úgy véli: ha nem hozzák meg ezeket a döntéseket, akkor legalább 6-8 százalékkal növekedett volna az említett időszakban a munkanélküliségi ráta.
Az OFA kiírásaira egyébként jelentős igény mutatkozott: eddig 1323 pályázatot nyújtottak be nagyjából 22 milliárdos igénnyel, 61 ezer munkahely megtartásának szándékával, közölte újságírói kérdésre Simon Gábor. Szólt arról is: elkészítették az alkalmi munkavégzés jogszabályi hátterét, így például a hátrányos helyzetűek foglalkoztatását segíthetik elő.
Túl korán megyünk nyugdíjba
A nyugdíj kérdésével kapcsolatban Korózs Lajos szociális és esélyegyenlőségért felelős államtitkár elmondta: a leendő intézkedésekkel egyebek között azt szeretnék elérni, hogy az emberek többsége ne korhatár előtt menjen nyugdíjba. Állítása szerint ma 100-ból 91 dolgozó ugyanis átlagosan 58,6 éves korában így tesz, amin mindenképp változtatni szeretnének.
Kovács Zita