Pénteken hazánk is csatlakozik a schengeni övezethez, melynek következtében a határrendészeti ellenőrzés az úgynevezett "belső határok" esetében megszűnik. Ha harmadik (a schengeni rendszerhez nem csatlakozott) országból utazik valaki az övezet területére, akkor a határátlépésre továbbra is csak a kijelölt határátkelőhelyeken és a szokásos határellenőrzést követően kerülhet sor. Ilyen ellenőrzés marad fenn a Schengen-rendszerhez nem csatlakozott EU-tagállamokba tartó, illetve onnan jövő forgalom esetén is.
A belső határok eltűnése a közösségen belüli áruforgalom fellendülését segíti, ám ezzel párhuzamosan a magas adókkal sújtott termékek esetében felerősödhet azok illegális behozatala, illetve az ezekhez kapcsolódó feketekereskedelem. Ez uniós csatlakozásunkat követően is megtörtént, amikor - a korábbi évek drasztikus jövedékiadó-emelése után - 2005-re a legális piac 28 százaléka "eltűnt", ami a kormányzati adóbevételek csökkenéséhez vezetett. 2004-ben 75 milliárd, 2005-ben további 80 milliárd forint volt a kiesés, derül ki a BAT Hungary becsléséből.
A kormány ezt követően a dohányiparral - amely szintén komoly veszteségeket szenvedett el a feketekereskedelem következtében - összefogva erélyes lépéseket tett az illegális kereskedelem visszaszorítása érdekében mind szabályozási, mind végrehajtási oldalon. Az intézkedések eredményeként az illegális piac mérete 2007-re 11 százalék alá süllyedt.
Egy karton cigit lehet behozni
A hatályos jogszabályok szerint a belépő utasok személyi poggyászként dohányterméket nem kereskedelmi céllal legfeljebb 175 euró értékben hozhatnak be vámmentesen. Alkalmanként ez 200 szál (egy karton) cigarettát jelent. A VPOP tájékoztatása szerint amennyiben a cigaretta behozatalának mennyisége évente a 2000 szálat (tíz kartont) meghaladja, úgy az általános szabályok szerint vámtartozást kell fizetni.
A fentiek szerinti vámmentesség jogszerű alkalmazását a Vám- és Pénzügyőrség 2004. szeptember 20-tól fokozottan ellenőrzi. Ennek keretében a vámhivatalok vizsgálják a vámmentes behozatal alkalmi jellegét, valamint a személyes vagy családi szükséglet megalapozottságát. Amennyiben az árubehozatal során a vámmentesség jogszerű igénybevételével kapcsolatban kétség merül fel, a vámhivatal írásbeli árunyilatkozat (Egységes Vámáru-nyilatkozat) megtételét követelheti meg.
Túlzóak az osztrák félelmek
A BAT Hungary tájékoztatása szerint már Schengent megelőzően is olyan folyamat-ellenőrzést alkalmaztak, melynek segítségével az általa gyártott termékek útja a nagykereskedőktől egészen a gyártás első pillanatáig visszakövethető. A társaság tájékoztatása szerint nem tartanak attól, hogy növekedni fog az országba beérkező, vagy az országon áthaladó illegális cigaretta-kereskedelem.
Hasonlóképppen túlzónak tartja a cég azokat az osztrák aggodalmakat, amelyeket egyes kereskedők a korábbi schengeni határ túloldalán fogalmaznak meg. Eszerint Ausztriát el fogja árasztani az olcsó kelet-európai cigaretta.
Ez a szomszédos országban - a határnyitás ellen tiltakozók szerint - nem csak a kelet-ausztriai trafikosok tömeges csődjét okozza (akik Ausztriában dohánytermékek árusítására jogosultak), hanem az államnak is komoly adókiesést okoz.
Egy évig lesz számottevő árkülönbség a két ország között, Magyarországon a jövedéki adóemelésre vonatkozó halasztás határideje ugyanis 2008. december 31. Így azt követően a két államban a cigarettaárak közel azonosak lesznek.
Menedzsment Fórum