3p

A NÉBIH Borászati és Alkoholos Italok Igazgatósága lendült akcióba legutóbb. A vizsgálatok eredményeként többek között a Lidl-nél és az Auchannál is jogsértéseket tapasztaltak.

A kormany.hu oldalán közzétett jogsértés-lista szerint összesen 4 vállalkozás esetében talált szabálytalanságokat a NÉBIH, mindnél más-más jellegű problémákat tártak fel. A vállalkozások között két országos üzletlánc is megtalálható: a Lidl és az Auchan.

A Lidl esetében a "Vegyesgyümölcs Pálinka (Alk.: 37,5% vol.) megnevezésű, forgalmazza: Lidl Magyarország Bt." termékkel volt komoly gond, ami az összes ilyen néven értékesített termék esetében fennáll függetlenül a kiszereléstől és tételazonosító jelöléstől.

A NÉBIH szerint a Lidl által az üzletekben árult és leselejtezett gyümölcsöt adta át a pálinka előállítójának azzal a szándékkal, hogy azokat a pálinkafőzéshez használják fel.

Az Auchan esetében a "Vinaigre de vin rouge" vörösborecettel volt probléma, ami tételszámtól és kiszereléstől függetlenül minden azonos megnevezésű árucikket érintett. A gond az a termékkel, hogy az Auchan nem tudta biztosítani a termék nyomon-követhetőségét. A hatóság felhívására a helyszínen nem tudták igazolni, hogy az Európai Gazdasági Térség valamely szerződő államának hatáskörrel rendelkező szervezete kiállított volna az áruval kapcsolatban minősítést.

Szintén a nyomon-követhetőséggel volt probléma a Tokaj Spirit Kft. esetében is. A Vegyesgyümölcs Pálinka (Alk.: 37,5% vol.) LOT 8016 azonosítójú lédig vegyes pálinkánál nem tudták hitelt érdemlően igazolni a felhasznált alapanyagok eredetét. Nem rendelkeztek gyártmánylappal és gyümölcs alapanyag nyilvántartással sem.

A negyedik vállalkozás, ahol problémát tárt fel a NÉBIH, a kiskőrösi székhelyű Gábor-Vin Borászati, Mezőgazdasági Kft. volt, esetükben több termék is kifogásolható volt. Pontosabban:

  • a "Borivók Bora" Duna-Tisza közi száraz fehér,
  • a "Borivók Bora" Duna-Tisza közi félédes, fehér,
  • a "Borivók Bora" Duna-Tisza közi félédes vörös

esetében a NÉBIH úgy találta, hogy a hibás illata és íze miatt tilos forgalomba hozni.

Frissítés: cikkünk megjelenése után a Lidl a következő kiegészítést juttatta el a szerkesztőségünkhöz:

"A Lidl Magyarország, mint a NÉBIH Élelmiszerpazarlás Munkacsoportjának aktív tagja, az  általa forgalmazott Vegyesgyümölcs pálinka esetében a selejtes, pontosítva esztétikai hibás, gyümölcsökből történő pálinka főzetése a vállalat élelmiszer pazarlás csökkentésére irányuló odafigyelésének részeként került megvalósításra. Az áruházakban egy, a gyümölcsökre és zöldségekre kidolgozott, azok minőségének ellenőrzését érintő, két óránkénti átválogatási rendszer működik, melynek célja, hogy a vásárlók kizárólag tökéletes esztétikai állapotban lévő gyümölcsöket találjanak a polcokon. Az itt kiválogatott, esztétikai hibás gyümölcsök hulladékká váltak, amely elkerülésére a vállalt a magyar gyümölcsökből partnerével pálinkát főzet. A termék csomagolásán egyértelműen fel van tűntetve, hogy újrahasznosított gyümölcs is kerül az alapanyagba, azaz egy recycling pálinka, mellyel a vásárlók tájékoztatása megtörténik. A NÉBIH ellenőrzés során feltárt nyomonkövethetőségi pontatlanság okán került a termék visszahívásra a polcokról."

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!