Az Eurostat csütörtöki adatai szerint tavaly a 20-64 év közöttiek foglalkoztatási rátája 66,7 százalék volt Magyarországon az előző év 63 százalék után. A növekedés mértéke 3,7 százalékpont, aminél nagyobb ugrást semelyik tagállam sem tudott produkálni, sőt a mögöttünk második legnagyobb bővülést felmutató Portugáliában is "csak" 2,2 százalékpontos volt a plusz.
Mindezzel azonban nemcsak azt sikerült elérni, hogy kiemelkedik a magyar foglalkoztatásbővülés a mezőnyből, de azt is, hogy sokkal előkelőbb helyre kerüljünk a rangsorban. Míg 2013-ban az akkor 63 százalékos ráta az 5. legalacsonyabb volt, a 2014-es adatok alapján már 9 tagállamot tud hazánk maga mögé utasítani. Ráadásul a régiós viszonyokat illetőn sem lehet okunk panaszra.
Míg 2013-ban ugyanis abszolút sereghajtók voltunk, addig tavaly a kiemelkedő növekedésünknek köszönhetően sikerült Csehország mögé felzárkózni a második helyre. A csehek szintjéhez azonban van még hova fejlődni, hiszen 2014-ben a 20-64 év közötti csehek 73,5 százaléka volt foglalkoztatva a magyar 66,7-tel szemben.
Ugyanakkor nemcsak a csehekhez, de az uniós cél eléréséhez is van még mit tenni. Magyarország esetében a 2020-as stratégia ugyanis 75 százalékos foglakoztatási célt tűzött ki, melytől jelenleg 8,3 százalékpont hiányzik. Az is igaz azonban, hogy amennyiben a tavalyi - vagy ehhez hasonló, például 3 százalékos - növekedési ütemet sikerül a további néhány évben is megvalósítani, akkor könnyen teljesíthető lesz a cél. Noha, azt azután szinten is kell majd tartani, ám ez még a jövő zenéje. A lemaradásunk a célt illetően egyébként igen jelentősnek tekinthető, hiszen nálunk távolabb csak a bolgárok (-10,9 százalékpont), a spanyolok (-14,1 százalékpont) és a görögök (-16,7 százalékpont) állnak. Néhány ország viszont már most teljesítette a kitűzött célt: Málta, Németország, Horvátország és Svédország mondhatja ezt el magáról.
A tavalyi adatokhoz és rangsorhoz visszatérve, az élvonalban semmilyen változás nem történt. Továbbra is Izland (83,5 százalék), Svájc (82,3 százalék) és Svédország (80 százalék) áll az első helyeken. A sereghajtók táborát nézve, változatlanul Görögországban (53,3 százalék) és Horvátországban (59,2 százalék) a legalacsonyabb a foglalkoztatottság.
Székely Sarolta
mfor.hu