2p

Az uniós tagállamok körében hatalmas lépést tett meg hazánk a foglalkoztatás bővülése terén.

Az Eurostat csütörtöki adatai szerint tavaly a 20-64 év közöttiek foglalkoztatási rátája 66,7 százalék volt Magyarországon az előző év 63 százalék után. A növekedés mértéke 3,7 százalékpont, aminél nagyobb ugrást semelyik tagállam sem tudott produkálni, sőt a mögöttünk második legnagyobb bővülést felmutató Portugáliában is "csak" 2,2 százalékpontos volt a plusz.

Mindezzel azonban nemcsak azt sikerült elérni, hogy kiemelkedik a magyar foglalkoztatásbővülés a mezőnyből, de azt is, hogy sokkal előkelőbb helyre kerüljünk a rangsorban. Míg 2013-ban az akkor 63 százalékos ráta az 5. legalacsonyabb volt, a 2014-es adatok alapján már 9 tagállamot tud hazánk maga mögé utasítani. Ráadásul a régiós viszonyokat illetőn sem lehet okunk panaszra.

Míg 2013-ban ugyanis abszolút sereghajtók voltunk, addig tavaly a kiemelkedő növekedésünknek köszönhetően sikerült Csehország mögé felzárkózni a második helyre. A csehek szintjéhez azonban van még hova fejlődni, hiszen 2014-ben a 20-64 év közötti csehek 73,5 százaléka volt foglalkoztatva a magyar 66,7-tel szemben.

Ugyanakkor nemcsak a csehekhez, de az uniós cél eléréséhez is van még mit tenni. Magyarország esetében a 2020-as stratégia ugyanis 75 százalékos foglakoztatási célt tűzött ki, melytől jelenleg 8,3 százalékpont hiányzik. Az is igaz azonban, hogy amennyiben a tavalyi - vagy ehhez hasonló, például 3 százalékos - növekedési ütemet sikerül a további néhány évben is megvalósítani, akkor könnyen teljesíthető lesz a cél. Noha, azt azután szinten is kell majd tartani, ám ez még a jövő zenéje. A lemaradásunk a célt illetően egyébként igen jelentősnek tekinthető, hiszen  nálunk távolabb csak a bolgárok (-10,9 százalékpont), a spanyolok (-14,1 százalékpont) és a görögök (-16,7 százalékpont) állnak. Néhány ország viszont már most teljesítette a kitűzött célt: Málta, Németország, Horvátország és Svédország mondhatja ezt el magáról.

A tavalyi adatokhoz és rangsorhoz visszatérve, az élvonalban semmilyen változás nem történt. Továbbra is Izland (83,5 százalék), Svájc (82,3 százalék) és Svédország (80 százalék) áll az első helyeken. A sereghajtók táborát nézve, változatlanul Görögországban (53,3 százalék) és Horvátországban (59,2 százalék) a legalacsonyabb a foglalkoztatottság.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!