2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sikeres kereskedelmi lépésnek minősítették mindkét részről a Magyarországon keresztül visszaáramló (reverz) gázszállítást Ukrajnába azon a megbeszélésen, amelyet Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energiaügyért felelős államtitkára folytatott Eduard Sztavickij ukrán energetikai miniszterrel szerdán Kijevben.

Az államtitkár egy nemzetközi energetikai konferencián vett részt az ukrán fővárosban, amelyen a visegrádi országok (V4) és Ukrajna energetikai együttműködéséről folytattak eszmecserét. Kovács Pál az ukrán miniszterrel folytatott megbeszélését követően az MTI-nek kiemelte, hogy a Magyarország felőli gázszállítás is hozzájárul Ukrajna földgázimport-diverzifikációs törekvéseihez.

Szót ejtettek a villamosenergia-piacok összekapcsolásának lehetőségéről, kiemelve, hogy ennek egyik alapfeltétele az infrastruktúra fejlesztése. "Ukrajna a következő tíz évre mintegy 1500-2000 megawatt szabad kapacitást termelhet a visegrádi országok, illetve az azokkal szomszédos államok piacaira. Vizsgáljuk ezért annak lehetőségét, hogy Magyarország számára milyen tranzit- és értékesítési lehetőségek nyílhatnak meg ezen a területen" - mondta az államtitkár. A megbeszélésen szóba kerültek az ukrajnai palagáz-kitermelési projektek is, amelyek jelenleg tesztfázisban vannak, de egy-két éven belül kiderül a technológia alkalmazhatósága, illetve az, hogy mekkora kitermelhető mennyiséggel rendelkezik az ország.

"Mi is kiemelt figyelemmel tekintünk erre, és bízunk abban, hogy a beruházások eredményessége hosszabb távon szintén hozzájárulhat az európai régió ellátásbiztonságának növeléséhez" - jelezte Kovács Pál. Hozzátette: "nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Európában az elkövetkezendő 15-20 év távlatában majdnem 100 százalékos lesz a földgázfüggőségünk, ezért minden új kitermelési technológiát és alternatív szállítási lehetőséget meg kell vizsgálnunk, amellyel a gázellátásunk biztosítható, és célszerű ezek felhasználásáról időben tárgyalásokat kezdeni". A konferencián a magyar küldöttség bemutatta, miként alakította Magyarország párhuzamosan az energetikai infrastruktúra és a kereskedelem fejlesztését a gáz- és a villamosenergia-tőzsdék létrehozásán keresztül. Ismertették továbbá azt, hogy a szomszédos piacok összekapcsolása milyen kedvező hatással van az árak alakulására, s ebben milyen lehetőségei lehetnek az ukrán gazdaságnak.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!