Októberben munkanaphatással kiigazítva már csak 10,8 százalékkal csökkent a magyar ipar termelése 2008 azonos hónapjához képest. Ez még mindig jelentős visszaesés, de a jelek szerint fellélegezhetünk a tavaszi 20-30 százalékos zuhanás után.
Csökken a zuhanás
Előzetes adatok alapján az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2009 októberében 12,9 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 10,8 százalékkal csökkent. A termelés volumene az év első tíz hónapjában 20,2 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index októberben 1,8 százalékkal emelkedett - közölte kedd reggel a KSH.
Ez újabb jó hír a szeptemberi statisztika után, akkor ugyanis 15 százalékos volt a csökkenés éves szinten, augusztushoz képest viszont már 3,7 százalékos növekedést produkált a magyar ipar. A szakemberek már akkor is azt emelték ki, hogy a javulás kulcsa a világgazdasági környezet lehet.
"Abszolút kellemes meglepetést okozott az októberi adat. A legjobb a havi adat, ami szeptember után ismét jelentős növekedést mutatott" - vázolta fel az mfor.hu kérdésére Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. A szakember szerint a javulás elsősorban annak köszönhető, hogy exportpiacainkon jelentősen javultak a kilátások, a magyar ipar talpra állása is követi Nyugat-Európát.
"A valós termelést a kiigazítatlan adat mutatja, azonban a trendeket jobban lehet érzékeltetni a munkanaphatástól megtisztított statisztikával" - vélekedik a TakarékBank elemzője. A kiigazított és a kiigazítatlan adatokat egyébként azt befolyásolja, hogy az adott hónapban hány hétvége illetve ünnepnap van.
Decemberre jókora plusz lehet
A szakember a következő hónapokban további javulásra számít, ami részben annak köszönhető, hogy mostantól a bázishatások is kedvezőek lesznek, hiszen a tavalyi év utolsó hónapjaiban már esett az ipari termelés. "Novemberben már bőven 10 százalék alatt lesz a visszaesés üteme, decemberben pedig akár 5 százalék feletti növekedést is mutathat az adat" - vélekedik Suppan Gergely.
Az exportpiacok felfutását jelzi, hogy lassan visszatérnek a megrendelések a hazánkban termelő cégekhez: a Flextroncs például november végén jelentette be, hogy a folyamatosan növekvő megrendelések, illetve egy a közelmúltban piacra került új termék miatt 900 dolgozóval növeli a dolgozók számát zalaegerszegi gyárában.
A megrendelések teljesítése érdekében nemcsak jelentős létszámbővítésre, hanem a folyamatos munkarend bevezetésére is szükség volt. Az új dolgozók zömét kölcsönzött munkaerőként foglalkoztatják majd, de az állandó dolgozók számát is növelik. Hetényi Márk, a társaság pénzügyi igazgatója a Zalai Hírlapnak nyilatkozva elmondta: a térségbeli munkaügyi központokkal együttműködve mintegy 1400 állástalant hívtak be a felvételi teszt megírására.
A nyár eleji 3900 fős létszámmal szemben a Flextronics három zalaegerszegi üzemében jelenleg már több mint 4900-an dolgoznak, míg a teljes hazai állomány eléri a 6500 főt.
Lökött egyet a forinton is
A statisztika megjelenése nem okozott különösebb mozgást a piacokon, de a forint árfolyamán rögtön meglátszott a vártnál jobb adat.
A reggeli órákban még gyengült a forint az euróval szemben, egészen 270,50-ig emelkedett az európai valuta árfolyama, majd délelőttre visszakapaszkodott a magyar deviza. A nap első felében így 269,78 forintot kellett adni egy euróért, ami már csak 0,12 százalékkal volt magasabb a hétfő délutáni értéknél. A dollárral szemben 181,85-nél állt a forint, míg a svájci frank 178,39-nél állt.
A következő fontos makroadatra sem kell sokáig várnunk: a KSH szerda reggel közli a harmadik negyedéves GDP felülvizsgált statisztikáját. Az első becslés 7,2 százalékos gazdasági visszaesést jelzett, ami rosszabb volt a vártnál. Suppan Gergely szerdán sem számít jelentős módosításra, ugyanis a fogyasztás és a beruházások visszaesése utólag alátámasztották a gyenge adatot.
Beke Károly
Menedzsment Fórum