3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon az elmúlt három hónapban két csúcsot is tapaszthattunk a munkaerőpiaci folyamotok eredményeként. Mfor.hu-háttér.

2012 január-március időszakában a KSH legfrissebb gyorsjelentése szerint a munkanélküliek száma a 15-74 évesek korosztályában az előző időszakhoz képest közel 7000 fővel 504,1 ezerre emelkedett, amivel eddig soha, vagy legalábbis 2002 óta nem látott magasságba ért az adat.

A munkanélküliek számának márciusi növekedése egyébként szezonálitással magyarázható. Az elmúlt 10 év átlagos változása 6800 fős növekedést mutat, így a mostani, pontosan 6700 fős adat sem mutat ettől eltérést.

Ahhoz azonban, hogy éves szinten 14 ezerrel emelkedett az állást keresők száma a kormány azon terve járult hozzá, mely szerint minél több embert kívánnak visszaterelni a munkaerőpiacra. Ez egyébként megvalósulni is látszik, ugyanakkor már a múlt havi elemzésünkben is utaltunk arra, hogy a munkaerő-kereslet nem tud olyan ütemben növekedeni, mint ahogy a gazdaságilag aktívak száma, a túlkínálat ezért a munkanélküliek számában "csapódik le". Ezt a legfrissebb statisztikai adat csak még inkább megerősíti.

Az is látszik, hogy a tavasszal beinduló közmunkaprogramok (Lásd: Vannak új munkahelyek, de 70 százalékuk közmunka című írásunkat) egyelőre kevésnek bizonyulnak ahhoz, hogy a megjelent kínálatot teljes mértékben felszívják és visszakorrigáljon a munkanélküliek száma. Emellett piac önerejéből pedig a jelenlegi körülmények között nem tud elegendő álláshelyet létrehozni, hiszen az adó- és járulékváltozások következményeként elsősorban a meglévő helyek megtartására fókuszálhatnak, mint a létszám bővítésére.

Matolcsy György egyébként tegnap egy írásbeli, képviselői kérdésre adott válaszában elismerte, hogy a közmunka nem jelentheti a megoldást a problémára, ám ahhoz, hogy az általuk elmúlt két évben meghozott reformok teljesen kifejtsék a hatásukat, még egy kis türelmet kér. (Lásd: Így kell egymillió munkahelyet teremteni Matolcsy szerint)

A munkanélküliek számának márciusi három havi átlaga ugyan csúcsra jutott, a munkanélküliségi rátában mégsem okozott jelentős mértékű változást, hiszen az előző időszakhoz és az egy évvel ezelőtti állapotokhoz képest is mindössze 0,1 százalékpontos változást jelent a friss, 11,7 százalékos rátáról árulkodó adat. Ennek magyarázata, hogy éves viszonylatban a foglalkoztatottak száma több tízezer fős bővülést mutat.

Éves szinten tovább bővül a foglalkoztatottak száma

Az előző időszaki 3,793 millió után a vizsgált időszakban ugyan 2700 fővel 3,791 millióra csökkent a 15-74 év közötti foglalkoztatottak száma hazánkban, előző évhez viszonyítva viszont 58 800 fős bővülés mutatkozik.Tehát a munkanélküliek száma ugyan emelkedik, alapvetően a folyamatok mégis enyhén pozitívak.Ezt az alábbi grafikunk jól szemlélteti, hiszen látható, hogy előző évhez képest már 2010 szeptembere óta emelkedik a foglalkoztatottak száma, a bővülés üteme ráadásul az elmúlt három egymást követő hónapban fel is gyorsult.

A címben megfogalmazott paradoxon egyébként nem igazi paradoxon, hiszen a kormány intézkedéseinek eredménye a fentebb vázolt munkerőpiaci folyamatok miatt részben a munkanélküliek számában, részben a foglalkoztatottak számában jelenik meg. Ennek köszönhető, hogy éves szinten mindkét adat bővülést mutat. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!