A kedvezményt az év eleje óta vehetik igénybe a legfeljebb 250 dolgozót foglalkoztató cégek, civil szervezetek. Egy évig társadalombiztosítási, munkáltatói járulék, egészségügyi hozzájárulás megfizetése nélkül foglalkoztathatnak a felvételekor legalább három hónapja regisztrált álláskeresőt, ha legalább további egy évig a szokásos járulékokkal foglalkoztatják őket.
A munkáltatók a foglalkoztatás helye szerint illetékes munkaügyi kirendeltségen köthetnek megállapodást a kedvezmény igénybevételéről. A kedvezményt nem visszaigénylik, hanem a hónaponkénti bevallásban tételesen közlik. Az igénybevétel jogszerűségét az adóhatóság és a helyi munkaügyi központ is ellenőrzi.
A legkisebbek a legaktívabbak
A lehetőséget kihasználó 10 850 cég döntő része, 8067 mikrovállalkozás volt, 2112 kisvállalkozás. A közepes cégek közül 494 vette igénybe a kedvezményt, a non-profit szervezetek közül 177. A felvett álláskeresők létszáma is körülbelül ezt a sorrendet követi, a munkanélküliek döntő részét is a mikrovállalkozások és a kisvállalkozások alkalmazták. A kedvezményre jelentkező vállalkozások többsége, több mint ötven százaléka a kereskedelemben és a javító szolgáltatásban, valamint az építőiparban tevékenykedik.
Érdekesség, hogy a legtöbb vállalkozás a legmagasabb és a legalacsonyabb munkanélküliségű térségekből jelentkezett. A kedvezményt igénylő vállalkozások 10,5 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tevékenykedik, 9,6 százaléka Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, 9,9 százaléka Pest megyében, a fővárosi cégek aránya is több mint hét százalék.
Az álláskeresők csaknem ötven százalékát szolgáltató jellegű, illetve ipari, építőipari munkára vették fel, 18 százalékát szakképzettséget nem igénylő feladatokra alkalmazták.