5p

Míg korábban a kormánypártok viszonylag jól tudták tematizálni a közéletet és a hírműsorokat, addig az utolsó negyedévben számos olyan téma került fókuszba, ami inkább kellemetlen volt számukra.

2014 utolsó három hónapjában 11 657 darab tudósítás hangzott el a vizsgált csatornák esti híradóiban - derült ki a Nézőpont Intézet 2014. negyedik negyedévét felmérő híradóelemzéséből. Októberben naponta átlagosan 130,1 beszámoló kapott helyet a hat műsorban, novemberben e mutató 128,9 darab volt, míg decemberben 121,1 darabra csökkent. A teljes évet tekintve nagyon hasonlóan alakult az elhangzó tudósítások száma a hírműsorokban, a legkevesebb hír a második negyedévben hangzott el, szám szerint 11 519, míg a legtöbb a harmadik negyedév során, összesen 11 973 darab.


A negyedik negyedév során a legtöbb tudósítás a TV2 műsorában jelent meg, összesen 2779 darab. Az RTL Klub híradójában 2434 darab hír kapott helyet, míg az M1 esetében ez az adat 1984 darab volt. Az ATV híradója 1581 eseményről közölt beszámolót, míg a HírTV 1465 darabról. Hasonlóan a korábbi negyedévekhez, a Duna Televízió műsorában jelent meg a legkevesebb tudósítás, 1414 darab.

Érdekesség, hogy a negyedik negyedév során összesítve a leghosszabb hírműsort a TV2 készítette. A csatorna híradójának teljes időtartama meghaladta a 92 és fél órát. Az RTL Klub esti hírműsorának időtartama tovább emelkedett a negyedév során: a harmadik negyedévben ez az adat 74 óra 38 perc volt, amely a negyedik negyedévre már megközelítette a 76 órát.


A negyedik negyedév során összesen 4590 darab magyar vonatkozású politikai hír jelent meg, amely 39,4 százalékos aránynak felel meg. Októberben a politikai hírek aránya 43,2 százalék volt, amely mutató novemberben 39,3 százalékra, majd az év utolsó hónapja során 35,4 százalékra csökkent - állapította meg a Nézőpont elemzése.

A magyar vonatkozású politikai hírek arányában jelentős eltérések mutatkoznak a vizsgált csatornák között. A közszolgálati és a hírcsatornák esetében meghaladta ezek aránya az 50 százalékot a negyedév során összesítve. A mutató az ATV műsorában volt a legmagasabb, 58 százalék, a Duna Televízió esetében 53 százalék, az M1 és a HírTV híradójában pedig 52,2 százalék. Ezzel szemben az év utolsó három hónapjában az RTL Klub adásában 27,5 százalék volt a politikai hírek aránya, míg a TV2 esetében 16,4 százalék.

Az egész évet tekintve az RTL Klub kivételével hasonló tendencia rajzolódott ki a vizsgált csatornák körében a magyar vonatkozású politikai hírek arányát tekintve. Az áprilisi parlamenti választásig a politikai hírek aránya minden csatornán folyamatosan magas volt, majd a választást követően mind a hat csatorna esetében csökkenni kezdett e mutató, a májusi EP-választás csak az M1 és az ATV esetében állította meg a csökkenő folyamatot. Az RTL Klub kivételével a nyári időszakban minden csatornán visszaestek a politikai hírek. A csatorna híradójának szerkesztése júniustól – a reklámadó bevezetését követően – nem követi a többi hírműsor trendvonalát, az addig jellemző együttmozgás megszakadt.

A negyedik negyedév során elhangzó politikai tudósítások legnagyobb része pártpolitikai jellegű volt, szemben a harmadik negyedévvel, amelyet a gazdaságpolitikai témák határoztak meg. Az év utolsó három hónapjában minden negyedik hír a pártok ügyeivel foglalkozott, ami 5 százalékpontos emelkedésnek felel meg. A gazdaságpolitikai tudósítások aránya 14,5 százalékos volt a negyedik negyedévben, amely több, mint 9 százalékpontos csökkenést jelent. A szakpolitikai tudósítások esetében is jelentős csökkenés mutatkozott, az összes politikai tudósítás 10,2 százaléka tartozott e témakörhöz; 13,7 százalékra emelkedett viszont a külpolitikai hírek aránya a negyedik negyedév során, olvasható a Nézőpont Intézet által készített anyagban.

Balesetekkel és bűnügyekkel, vagyis kék hírekkel leginkább a kereskedelmi csatornák foglalkoztak a negyedik negyedévben is, csak úgy, mint az egész év során. A TV2 híradójában elhangzó tudósítások 47,2 százaléka volt e témacsoporthoz sorolható, amely 4,6 százalékponttal volt alacsonyabb, mint az előző negyedévben. Az RTL Klub esetében kismértékű csökkenés mutatkozott e hírek arányában. Míg a harmadik negyedévben 31,9 százalék volt ez az arányszám, addig az év utolsó időszakában 30,2 százalékra csökkent. Meg kell jegyezni, hogy mind a két csatorna esetében e hírkategória tette ki a legnagyobb arányt a híradók műsorában.


Az egyes általános témák mellett a konkrét ügyeket is vizsgálta a Nézőpont Intézet az elemzésében. Októberben a legtöbbet az önkormányzati választásokkal foglalkoztak a hírműsorok, ám két, a kormány szempontjából kínosabb ügy is folyamatosan terítéken volt, az internet adó ügye és az amerikai beutazási tilalom. Míg előbbit visszavonták, így lekerült a naprendről, a kitiltási ügy még novemberben és decemberben is a három leggyakoribb téma között volt, novemberben csak a devizahitelesek megmentéséről, az év utolsó hónapjában pedig az új útdíj rendszerről volt gyakrabban szó a hírműsorokban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!