Hétfőn jelentette be a Soros Fund Management, hogy szeptember 30-án 7,34 millió Ford-részvényt vett átlagosan 7,21 dolláros áron. Azóta 8,73 dollárra emelkedett a papírok árfolyama a tőzsdén, ami 2007 novembere óta a legmagasabb szint. Ez 11 millió dolláros hasznot hozott másfél hónap alatt Soros alapjának, azaz a jelek szerint a guru megint jól választott.
Vannak benne tartalékok
A Ford a napokban jelentette be, hogy az amerikai piacon 3,3 százalékkal tudta növelni eladásait októberben, főleg ez a hír hajtotta felfelé a papírok árfolyamát. A Taurus sedan eladásai megduplázódtak, míg a Fusionból 24 százalékkal többet adtak el.
Az év eleje óta már 15,8 százalékra tudta növelni piaci részesedését Amerikában a Ford a tavalyi 14,8 százalékról, ez is azt jelzi, hogy az utóbbi hónapok nehézségeinek a cég lehet az egyik nyertese, hiszen az autóipar az átlagnál jobban megszenvedte a válságot. Az amerikai gyártók közül a Ford az egyetlen, amely el tudta kerülni a csődvédelmet.
A hét elején bejelentett befektetéseel Soros lett a Ford 38. legnagyobb befektetője, a Bloomberg számításai szerint a részvények 0,2 százaléka van az üzletember befektetési alapjánál.
Soros nem csak a Fordban lát fantáziát: az ügylettel egyidőben 2,45 millió Headwaters-részvényt vettek, 5,7 millió Emdeon-papírt, az InterOil részvényeiből pedig 0,96 milliót. Ezek összesen majdnem 150 millió dolláros befektetést jelentettek.
Nemrég még Kínára esküdött
Október végén Soros György ötnapos előadássorozatot tartott Budapesten, ahol először filozófiájának alapjairól beszélt, majd az utolsó napon előrejelzésekkel szolgált a jövőre nézve.
A záró előadásból kiderült többek között, hogy az üzletember Kínában lát további lehetőségeket, az Egyesült Államok viszont szerinte még jó ideig viszafogottan fog teljesíteni. Éppen ezért Soros szerint Kína veheti majd át a vezető szerepet, mivel a távol-keleti országot elkerülte a válság.
Az amerikai üzletember szerint elképzelhető, hogy a most látható fellendülés gyorsan kifullad és 2010-ben vagy 2011-ben újabb válságot jeleznek majd a görbék. Éppen ezért ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi kedvező trend elrugaszkodott a valóságtól. Mint mondta: "a legtöbben még most sem fogták föl, hogy ez a válság egy korszak vége, míg mások, mint jómagam, nem tudták előre jelezni a visszaesés mértékét".
Soros György úgy véli, a jelenlegi pénzügyi válság legnagyobb vesztese az Egyesült Államok, míg legnagyobb győztese Kína lehet. Amerikát a pénzügyi és bizalmi krízis belülről rázta meg, míg Kínának legfeljebb az exportkilátásait fenyegette, politikai, gazdasági, pénzügyi rendszerét nem. A befektető szerint a válság nyomán összeomlott az USA – és a dollár, mint a vezető nemzetközi elszámolási eszköz – vezette, az amerikai fogyasztás által hajtott globális kapitalizmus, és komoly kihívóra talált az "államkapitalizmus" kínai modelljében.
Kína nem demokratikus, így a vezetés mesterségesen is képes fenntartani a kívánatos 8 százalékos gazdasági növekedést, a népesség pedig hajlandó feláldozni az egyéni szabadságot a stabilitás és a gyarapodás érdekében. Ugyanakkor nem tekinthetjük természetesnek Kína sikerét, egy világméretű lassulás visszahúzhatja gazdaságát. "Kína kisebb gazdaság, a világgazdaság is lassabban megy majd előre" – emlékeztetett Soros.
Menedzsment Fórum