Csaknem minden európai és ázsiai ingatlanpiacon lassult az irodabérleti díjak csökkenése, néhány városban pedig stabilizálódtak a díjak, és a trend állandósulhat, ha javul a bérbeadások szintje és csökken az üresedés 2010-ben.
Hongkongban és Londonban a bérleti díjak 2009 végére elérhették ciklusuk mélypontját és várhatóan stabilak maradnak, illetve növekednek a következő néhány negyedév során. Több nagy európai és ázsiai városban viszont továbbra is csökkennek még a díjak: Párizsban és Szingapúrban például 4 és 10 százalékkal esnek az idei első negyedévben - valószínűsíti a CBRE.
Londonban a leglátványosabb a bérleti díjak fellendülése. Az üzleti negyed, a City díjai a várt stagnálás helyett 3,5 százalékkal nőttek a tavalyi utolsó negyedévben és 2009 végére elérték a 480 font/négyzetméter/év szintet.
A bérleti díjciklusban Budapest a többi kelet- és közép-európai várossal együtt hátrébb áll, mint a nyugat-európai piacok. A díjak csökkenése a jellemző, a trend azonban kedvezőbb, mint egy évvel ezelőtt, és a magyar piac is lassan átkerül a ciklus második negyedébe, ahol a csökkenés lassulása már érezhető lesz - áll az elemzésben.
A jelentős észak-amerikai városok - New York kivételével - lemaradtak Európa és Ázsia piacaihoz képest: a CBRE jelentős további ármérséklődést vár a legtöbb piacon 2010-ben, főleg a visszafogott kereslet miatt. Torontóban például a bérleti díjak 16 százalékot estek tavaly június óra, és várhatóan egész évben csökkennek annak hatására, hogy a bérlők egyre újabb épületekbe költözésével nő az üresen álló irodaterület-állomány.
A különbség nő a világ irodapiacai között, ahogyan a helyi kínálati és keresleti tényezők befolyásolják a gazdasági fellendülés erősségét és mértékét. A pozitív jelek 2010-ben általánossá válnak és javuló bérlői stabilitáshoz vezetnek. A globális kilátások azonban meglehetősen vegyes képet mutatnak: az irodák iránti kereslet továbbra is késve követi az általános gazdasági mutatókat - áll a CBRE elemzésében.
MTI