4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utánpótlás-nevelésről készült friss felmérés és az U19-es válogatottunk vesszőfutása mellett már jóval kevesebb szó esik arról, hogy mennyi pénzt is kapnak az akadémiák a költségvetésből. Meglepő lesz, ha eláruljuk, Felcsút itt is az élen áll?

Az elmúlt napokban két, a magyar foci fiatal generációjáról képet adó esemény is történt hazánkban. Egyrészt a honi rendezésű U19-es labdarúgó-EB-n a válogatottunk szereplése enyhén szólva is elmarad még a nem túl optimista várakozásoktól is, másrészt a belga Double Pass vizsgálat eredménye sem túl kecsegtető a jövőre nézve. Az utánpótlás-nevelési és akadémiai rendszerünk ugyanis nem épp alkalmas hosszútávú szakmai építkezésre. Pedig az akadémiákra, az utánpótlásra százmilliók mennek el évről évre a költségvetésből.

A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) holnapján közzétett dokumentum szerint az idei évben összesen 15 akadémia és utánpótlás centrum 550 millió forinton osztozhat. Ennyit ítéltek oda nekik ugyanis. 2011 óta pedig - ekkor született meg a vonatkozó kormányrendelet - összesen kicsivel több mint 5 milliárdot áldoztak a hazai utánpótlás fejlesztésére. 

2011 óta a legtöbb támogatást az MLSZ a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványnak, illetve a Honvéd FC -nek ítélte meg, 690-690 milliós összegben. Évi közel 200 millió forint körüli támogatást jutott a két társaságnak, és mindkettő esetében az első, a 2011-es év volt a "legbőkezűbb", hiszen az "orbáni alapítványnak" 255 milliót, a Honvédnak pedig 250-et ítélt a szövetség. Ám ekkor még az Illés Sport Alapítvány is 255 millióhoz juthatott ilyen formában. Innentől kezdve aztán évről évre némileg csökkent a támogatás mértéke. 2012-ben 200, tavaly a Felcsútnak 185, a Honvédnak 190 milliót ítéltek, idén pedig mindössze 50 milliót ad az MLSZ a két cégnek.

Az idei évben egyébként nem azért esett vissza a Felcsút és a Honvéd támogatása, mert a rendelkezésre álló forrásokat más struktúrában osztanák szét. Lényegében mindenki jóval kevesebb kap, vagy épp a korábbiakkal ellentétben már nem részesül utánpótlás-nevelési támogatásban a költségvetésből.

Felcsút a TAO-pénzek legnagyobb kedvezményezettje is:
Felcsút zsebelte be messze a legtöbb TAO-pénzt tavaly is

Az elmúlt 3 évben egyébként a megítélt 5,7 milliárd forintból szinte hajszálra pontosan 5 milliárdot fizetett ki az MLSZ az akadémiáknak, centrumoknak. Ennek 78,6 százaléka mindössze 10 akadémiához - lényegében a legnagyobbakhoz - került. Feljebb már említettük, hogy a Felcsútnak és a Honvédnak ítélték a legtöbbet, ám míg utóbbi ténylegesen meg is kapta a legnagyobb támogatást, 640 milliót, addig a felcsúti akadémiának "csupán" 625 millió forintot fizettek ki az elmúlt 3 évben. A két klub közé a Győri ETO "fészkelődött" be, mely a megítélt 680 millióból 630-at kapott meg.

Érdékes ezeket az összegeket a friss belga Double Pass értékeléssel összevetni, hiszen a legnagyobb költségvetési támogatásban részesülő akadémiák szinte a dobogó közelében sincsenek (ahogy az a fentebbi táblázatban is látható): a Honvéd az 5., a Felcsút pedig a 9. lett a teljesítmények alapján. Az élre a Debreceni Labdarúgó Akadémia került, mely 2011 óta szinte csak a felcsúti pénzek harmadához jutott hozzá: 243 milliót ítélt meg az MLSZ, melyből végül 211 milliót fizettek ki.

Mire mennek a pénzek?

Arról egyelőre még nem közölt információkat az MLSZ, hogy a tavalyi kifizetett 1,4 milliárd forintot mire fordították a kedvezményezettek, viszont a 2012-es év felhasználási adatai egy átfogó képet adhatnak arról, mire is költik az akadémiák a költségvetési támogatást.

A szövetség honlapján található dokumentum szerint az akkor felhasznált több mint 1,7 milliárd forintnak 39,5 százaléka az infrastruktúra fejlesztésére ment el, 36,6 százaléka pedig a szakmai-személyi feltételek javítására. Emellett közel 9,5 százalékát a támogatásoknak az iskola, oktatás fejlesztésére, illetve hasonló összeget a versenyeztetésre fordítottak. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!