A felcsúti stadion mellett az idei év kiemelkedő beruházásai az új Fradi-, illetve Loki-stadion. Előbbi üzemeltetési jogát egy világhírű francia cég nyerte el, mely többek között a Dortmundnak, a PSG-nek és a Juventusnak is dolgozott már, a debreceni aréna pedig eközben egy helyi kötődésű kft. üzemeltetésébe kerül. Azt már csak mellékesen jegyezzük meg, hogy míg Debrecenben inkább azt kérték számon, miért nem a tapasztalatokkal rendelkező cég kapja az üzemeltetési jogot, a főváros IX. kerületében pont a "csigaevő" gallok ellen szóltak a hangok.
Mindenesetre azt már április végén bejelentette Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, hogy a közbeszerzés első, sikertelen fordulója után végül az MSE Magyar Sport- és Életmódfejlesztő Klaszter Kft. nyerte el az új Nagyerdei Stadion üzemeltetési jogát. A napokban pedig a közbeszerzési értesítő oldalán is elérhető az erről szóló hirdetmény.
A helyi érdekeltségű vállalkozások által működtetett, 2011-ben alapított klaszter tagjai (ezáltal tulajdonosai) a legutóbbi, 2012-re vonatkozó beszámoló alapján többek között a Debreceni Labdarúgó Akadémia, a Debreceni Városi Televízió, és a DVSC Futball Szervező Zrt. (a Lokit működtető, Szima Gábor érdekeltségébe tartozó cég). A tárolt cégkivonat szerint a társaság legnagyobb tulajdonosa a Campus Eleven Szolgáltató Iskolaszövetkezet mellett Debrecen városa, valamint a várossal egyenlő arányban (22 százalékban) a Debreceni Egyetem.
A közbeszerzési értesítő alapján évi 10 millió forint plusz áfát kell fizetnie az MSE Kft.-nek az üzemeltetési jogokért a Nagyerdei Stadion Rekonstrukciós Kft. (NSR Kft.) számára. Az összeg nagysága egyébként az éves infláció mértékével emelkedhet majd.
Itt érdemes megjegyezni azt, hogy a cikkünk elején említett francia cég, a Lagardere Unlimited Stadium Solutions mennyit fizet a Fradi-stadion üzemeltetési jogaiért, nem lehet tudni pontosan. A cég magyar leányának ügyvezetője, Szekeres Tamás korábban az Origónak azt mondta: még nem tudni pontosan, mennyit, de az üzemeltetőnek be kell fektetnie egy nagyobb összeget, hogy a létesítmények alkalmasak legyenek a tervezett programokra. A debreceni példára utalva azt mondta, ez "kevesebb mint 300 millió forint" lesz.
A debreceni stadion üzemeltetőjére visszatérve, az MSE Kft.-nek mindössze 763 ezer forint saját tőkéje volt, a kötelezettségei pedig majdnem elérték a 7,5 millió forintot. Az is igaz ugyanakkor, hogy ezzel szemben 6,2 milliós követeléssel és 2,3 milliós pénzeszközzel zárta 2012-t. A dokumentum szerint 4,7 milliós árbevétel mellé 15,1 milliós egyéb bevétele is volt a cégnek, viszont ezek döntő részét elvitte a 13 milliós anyagjellegű és az 5,8 milliós személyi jellegű ráfordítás. Elsősorban ennek köszönhetően mindössze 155 ezer forintos nyereséggel zárta a cég 2012-t az előző évi 108 ezer után.
Mi lesz a cég feladata?
Az MSE Kft.-nek számos beruházási kötelezettsége lett a stadion üzemeltetési jogának elnyerésével:
- vendéglátó-helyiségek, irodák, Loki-shop, Loki-múzeum kialakítása minimum nettó 200 millió forintért,
- mobil jégpálya kialakítása,
- a fentiek hasznosítása, bérbeadása,
- focimeccsekhez a helyszín biztosítása, közreműködői szolgáltatások elvégzése, az év maximum 70 százalékában,
- a Debreceni Virágkarneválhoz a helyszín biztosítása,
- 2015-tól kezdve évi legalább egy eseti sport és/vagy kulturális esemény megrendezése, mely minimum 10 ezer fizető nézőt vonz,
- legfeljebb évi 5 napra kedvezményes bérleti díj fejében a létesítmény bérbeadása az önkormányzat számára.
- 20 éven keresztül minimum 150 millió forint erejéig elvégzi a karbantartásokat, és fenntartja a szakmai minimumfeltételeket.
És ha már korábban is említettük a Fradi-stadion üzemeltetőjét, néhány dolog kiderült a cég kötelezettségeit, feladatait és terveit illetően. Ezek szerint:
- évente 100-120 labdarúgáson kívüli rendezvényt, konferenciát, ezen belül 2-3 koncertet szervez,
- értékesíti a reklámfelületeket, a jegyeket,
- támogatókat, szponzorokat szerez,
- megköti a focicsapattal kapcsolatos szerződéseket.
Székely Sarolta
mfor.hu