3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OTP ukrán leánybankja már nem jelent az egész csoportot magával rántó kockázatot, de az OTP eredménye idén is attól függ, hogy a tavalyi 96 milliárdos tartalékolás után mennyit kell e célra fordítania keleti szomszédunknál, írja a Napi Gazdaság.

Öt éve 650 millió eurójába került az OTP-nek a Raiffeisentől megvásárolt ukrán bankja, ám az elmúlt 15 hónapban - tartalékképzés, goodwill-leírás és tőkeemelés formájában - csaknem ugyanennyivel terhelte meg a bankcsoport eredményét és az idei teher sem lesz sokkal kisebb.

Az OTP Ukraine több mint négyszer annyi hitellel rendelkezik, mint betéttel, ráadásul a hitelek zöme devizás. A 90 napon túl is késedelmes hitelek aránya 2008 végén még csak 4,7 százalék volt, ez a harmadik negyedév végére 19,4, december végére 22,3 százalékra nőtt. Ezen belül a kis- és középvállalati hitelek csaknem 30 százaléka késedelmes. Az idei első negyedév végére elképzelhető, hogy minden négy hitelből csak hármat törlesztenek rendesen, annak ellenére, hogy itt a legnagyobb az átstrukturált hitelek aránya (a lakossági hitelek 38,5 százaléka).

A bank tavaly teljes hitelállománya egyhetedét, 96 milliárd forintot tartalékolt, ám a problémás hitelek több mint negyede (mintegy 37 milliárd forintnyi) még nincs lefedve tartalékkal. Az utolsó negyedévben ugyan lassult a romlás üteme, de nagy kérdés a hrivnya/dollár kurzus alakulása (az erős dollár nem használ az ukrán adósoknak), illetve a frissen átütemezett hitelek sorsa. Az idei tartalékolási szükségletet megfigyelők széles sávban, 50-100 milliárd forint közé teszik, utóbbi azért elég pesszimista szcenáriót feltételez.

A bank tőkehelyzete az OTP erőfeszítéseinek köszönhetően szilárd, tőkemegfelelési mutatója 17,3 százalék (az ukrán követelmény 10 százalék). Saját tőkéje 90 milliárd forint. Az OTP tavaly 100 millió dollárral emelte a bank tőkéjét és további 80 millió dolláros alárendelt kölcsöntőkét nyújtott, valamint egyes ukrán követelésekre bankgaranciát vállalt. Valószínűleg efféle lépésre - kisebb mértékben - idén is sor kerül.

Ha az ukrán gazdaság összeomlását sikerül elkerülni és folytatódik a vas- és acéltermékek árának már megindult emelkedése, az OTP Ukraine ügyfeleinek zöme is elkerülheti a csődöt és 2011-től megindulhat egyes céltartalékok óvatos felszabadítása. Ebben az esetben középtávon az addigra konszolidálódó ukrán bankszektor sikeres szereplője lehet az OTP és a kijevi leány ismét növekvő, akár 10 százaléknál jóval nagyobb mértékben is hozzájárulhat az OTP-csoport eredményéhez, áll a Napi Gazdaság cikkében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!