5p

A tavalyi visszaesés után idén stabilizálódhat a balatoni ingatlanpiac - fellendülésre legkorábban év végén, jövő év elején lehet számítani. A legnagyobb kereslet jelenleg a vízparti ingatlanok és a jól működő üzlethelyiségek iránt van, a legjobb áron pedig a néhány éve épült, de mostanra "teherré vált" vízközeli apartmanokhoz lehet hozzájutni. Mfor.hu háttér.

Az idei évben még nem várható fellendülés a balatoni ingatlanpiacon, ehelyett valószínűleg a tavalyi szinten stabilizálódik majd a forgalom, mondta el az mfor.hu kérdésére Simon Amarilla.

Csak jövőre pöröghet fel a piac

Az  Otthon Centrum ingatlanközvetítő-hálózat balatoni franchise partnere szerint egyelőre nincs olyan tényező, amely kimozdíthatná a piacot a jelenlegi holtpontról. Optimizmusra szerinte csupán az új kormány esetleges gazdaságélénkítő intézkedései adhatnak okot, ezek pozitív hatásai azonban legkorábban 2010 végén, 2011 elején csapódhatnak le az ingatlanpiacon.

Emellett az infrastrukturális és a turisztikai fejlesztésekben lehet bízni, amelyek később mindenképpen élénkíteni fogják a keresletet. Igaz, erre csak hosszútávon lehet számítani, mivel - a Magyar Turizmus Zrt. prognózisa szerint - a gazdasági válság miatt leállt balatoni beruházások jelentősebb volumenben leghamarabb két év múlva indulhatnak újra.

Tavaly egyébként a balatoni ingatlanpiac még relatív olcsón megúszta a válságot: bár a tranzakciók száma 20-25 százalékkal visszaesett, a vásárlóérték összességében növekedett, magyarázta  Simon Amarilla.

150 millió forint sem akadály

Ami az aktuális helyzetet illeti, a kínálat folyamatosan nő, a kereslet azonban  egyharmaddal csökkent tavalyhoz képest az első negyedévben. A legnagyobb igény - a korábbi évekhez hasonlóan - a vízparti vagy vízközeli, újépítésű vagy újszerű ingatlanok iránt mutatkozik, amelyek közül a legdrágábbak természetesen a saját vízparttal, stranddal rendelkező, 700-800 négyzetméteres, beépített telkek. Ezek ára 70 millió forintnál kezdődik, de még 150 millió forintért is megvennék őket, a kínálat viszont - az elmúlt évekhez hasonlóan - igencsak limitált.

A következő kategóriát a már nem vízparti, de a parthoz még mindig közel lévő, a "Balaton és a vasút között" elhelyezkedő ingatlanok jelentik, amelyekhez már 40 millió forintos áron is hozzá lehet jutni. A legnagyobb kereslet a következő sávban, a parttól néhány utcára található, 600-700 négyzetméteres telken álló apartmanok és ikerházak iránt mutatkozik - ezek 20-30 millió forint között cserélnek gazdát állapotuktól függően.

Az igazán keresett ingatlantípusok egyébként továbbra is túlárazottak, az ingatlanközvetítő-hálózat szerint mintegy harminc százalékkal. A vevők többsége készpénzes - azok, akik nem rendelkeznek elég önerővel, és hitellel szeretnének vásárolni, sok esetben nem mernek belevágni a tranzakcióba. A szigorodó hitelezési szabályok mellett probléma, hogy sok Balaton-parti település rossz besorolást kapott hitelezhetőség szempontjából, így a fedezetként szolgáló ingatlan elhelyezkedése is gátolja a hitelhez jutást.

Apartmanok nyomott áron

A legjobb áron egyébként azon néhány éve épült, vízközeli apartmanokhoz lehet hozzájutni, amelyektől a válság miatt nehéz helyzetbe került tulajdonosai próbálnak szabadulni, vagy amelyek hitelterheit nem tudják fizetni - ezek sok esetben olcsóbbak, mint a beruházótól vásárolt új ingatlanok, közölte Simon Amarilla.     

A fenti árak a legfrekventáltabb övezetekre, Siófok és Zamárdi környékére vonatkoznak - Nyugatra haladva, Balatonlelle és -fenyves térségében már 10-20 százalékkal mérséklődik az árszínvonal. E két régió mellett még a Balaton nyugati csücskében, a Keszthely közeli területeken "pezseg" leginkább a piac.

Megint veszik az üzleteket

Újdonság, hogy a vízközeli ingatlanokon túl jelentős igény mutatkozik a jól működő üzlethelyiségekre is. "Míg a korábbi években a magyar vállalkozók elfordultak a Balatontól, most megfordulni látszik a trend” - véli az Otthon Centrum partnere.

A befektetők - lehetőleg hosszú távú bérlővel - kisebb panziókat, éttermeket, szállodákat keresnek, tízmilliótól egészen több százmillió forintig. Az elsődleges szempont egyébként nem az ingatlan típusa vagy elhelyezkedése, hanem a jövedelmezőség - az erősödő érdeklődés azt jelzi, hogy a befektetők szerint felfutás előtt áll a "magyar tenger" turizmusa.

Turizmus: enyhe javulás jöhet

A tavalyi évet mindenesetre még megsínylette a régió: a külföldi vendégéjszakák száma 14 százalékkal 1 millió 647 ezerre csökkent, míg a belföldieké négy százalékkal 2,5 millióra zsugorodott. Ez összességében 4 millió 165 ezer vendégéjszakát és több mint nyolc százalékos visszaesést jelent – igaz, országos szinten is körülbelül ilyen mértékű zuhanás következett be.             

2010-ben - Üsztöke Botond, a Magyar Turizmus Zrt. elnöke szerint - már nem kell további visszaeséssel számolni, sőt, kisebb fellendülés is bekövetkezhet. Apró pozitív jelek már vannak -  a Balatonnál 17 tagú kempingláncot működtető Balatontourist Zrt. egységeiben az első negyedévben például több mint tíz százalékkal nőtt az előfoglalások száma tavalyhoz képest.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!