3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon az egy főre jutó GDP 1996 és 2000 között az OECD átlagának 46 százalékáról 51 százalékára nőtt.

Magyarországon az egy főre jutó GDP 1996 és 2000 között az OECD átlagának 46 százalékáról 51 százalékára nőtt -- derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet friss statisztikáiból. A töretlen felzárkózást mutató teljesítmény egyedülálló a cseh--lengyel--magyar trió körében. Magyarország ennek ellenére a negyedik legszegényebb tagja a gazdag országok klubjának a vásárlóerő-paritáson számított adatok tanúsága szerint.

Az újabb egy százalékpontos javulás azt jelenti, hogy a cseh előny négy év alatt 19-ről 8 százalékpontra csökkent. Ehhez a cseh mutató kitartó süllyedése is hozzájárult. A lengyel érték csekély visszaesést követően két százalékpontos növekedést könyvelhetett el az időszak alatt. Ezzel továbbra is csak a sereghajtó Törökországot és Mexikót előzi meg Lengyelország a legutóbb csatlakozott Szlovákia adatait még nem tartalmazó listán.

A vásárlóerő-paritáson számított GDP-mutatók előnye, hogy az egyes országok különböző árszínvonalát is figyelembe veszik, kiszűrve a valuták alul- és felülértékeltségét. Emiatt hívebben tükrözik az egyes államok lakosainak életszínvonala közötti különbséget, mint a puszta mutatók. Az összevetésből kiderül, hogy e téren Luxemburgé az elsőség. A kis monarchiát leszámítva azonban toronymagasan vezet az Egyesült Államok, másfélszeresét nyújtva a csupán a szervezet átlagát jelentő uniós teljesítménynek.

Európában a leglátványosabb felzárkózást Írország hajtotta végre a kilencvenes évek második felében. Tavaly a zöld sziget Dániával holtversenyben az EU éllovasa lett az egy főre jutó GDP-t tekintve. A vásárlóerő-paritáson számított mutató magas értékéhez az is hozzájárul, hogy Írországban, összevetve az EU fejlett tagállamaival, nem magas az árszínvonal. A magyar fejlődés üteme ugyan elmaradt az írétől, de gyorsabb volt, mint az unió szegényebb mediterrán tagjainak -- Portugáliának, Görög- és Spanyolországnak -- lassú, 1-2 százalékpontos felzárkózása.

Az utóbbi négy év legnagyobb vesztese Japán, mely kitartóan közeledik a szervezet átlagához -- felülről. A szigetország elsősége viszont továbbra is vitathatatlan a tekintetben, hogy az OECD legdrágább állama. A japán árszínvonal 50 százalékkal haladja meg a szervezet átlagos értékét.

Az árszínvonal vonatkozásában jelentős átrendeződést hozott az euró gyengélkedése az utóbbi két évben. Nem csak a valutaunió tagjainak, de a tagjelölteknek a relatív árszínvonalát is mérsékelte az árfolyam-alakulás a szervezet átlagához és az amerikai értékhez képest is.

A magyar árszint 2000-ben az OECD-érték 40 százaléka volt. Az elmaradás az uniós átlagtól e téren meghaladja a GDP-ét. A három visegrádi állam sorrendje éppen fordított e mutató tekintetében, Csehország relatíve olcsó (36 százalékos árszint), míg Lengyelország viszonylag drága (48 százalékos árszint).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!