3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU-tagállamok munkaerőpiacainak a tagjelöltek előtti fokozatos megnyitását ajánlja az osztrák gazdasági és munkaügyi miniszter.

Martin Bartenstein szerint az egyes pályázó államok, sőt szakmák között is különbséget kellene tenni a sorompók felemelésének ütemében.

A miniszter szerint egyes államok polgárai már röviddel a csatlakozás után szabadon vállalhatnának munkát az unióban. Mások (például Szlovákia) esetében viszont a Németország által javasolt teljes, hétéves átmeneti periódust ki kellene várni -- javasolja az osztrák miniszter a Der Standardnak adott nyilatkozatában.

Az ilyen korlátozások által sújtandó államokkal Ausztria kétoldalú egyezmény keretében szabályozhatná a munkaerő-vándorlást, kedvezményben részesítve bizonyos szakmák ismerőit. Bartenstein szerint Brüsszelnek jelentős jogköröket kellene az egyes tagállamok részére leadnia, hogy azok a mindenkori igényeikhez igazodva tudjanak felmentést adni kétoldalú alapon, mégpedig szakmák és országok szerint szelektálva. Az eljárás ebből a szempontból hasonló lehetne ahhoz, amilyet annak idején a spanyol és a portugál csatlakozás kapcsán követtek. A miniszter szerint ugyanakkor politikai-diplomáciai szempontból kényes lehet, ha egyes országokat hátrányban kell részesíteni.

Maga Bartenstein nem tart attól, hogy a bővítés után drámai mértékű munkaerő-vándorlás indulna meg. A politikus szerint az ilyen félelmek a múltban is megalapozatlannak bizonyultak. Problémát jelenthetnének viszont az osztrák határ közelében lévő agglomerációk, mint például Pozsony, ahonnan nagyszámú ingázó kereshetne megélhetést Ausztriában.

Más lenne a helyzet ilyen szempontból akár Szlovénia, akár a balti államok tekintetében. A politikus Magyarországra ugyan nem utalt, kijelentette viszont, hogy az egyes államoknak önmagukban is érdekük lehet az elvándorlás fékezése, mégpedig az agyelszívás lassítása végett.

Bartenstein szerint a munkaerő-vándorlással együtt korlátozni kellene az olyan szolgáltatói tevékenységek áttelepítését, amelyeket ürügyként lehetne felhasználni a munkaerő vándoroltatására is. Ilyen lehetőségek kikényszeríthetőségére ugyanis már van precedensértékű európai törvényszéki határozat.

Elutasította viszont az osztrák miniszter a szakszervezetek és a munkavállalói kamara azon követelését, hogy határidő nélkül korlátozzák a munkaerő-vándorlást, a liberalizációt ahhoz az időponthoz kötve, amikor a keleti bérek elérik a tagállamokban szokásos szint 80 százalékát. Ez ugyanis évtizedekig tartó átmenetet jelentene, ami szerinte megvalósíthatatlan.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!