4p

Szép lassan olvad az NBI-es futballklubok saját tőkéje, bár az általunk átvizsgáltak között is talán a legrosszabb helyzetben a Videoton van. Azt ugyanis immár második éve tulajdonosi tőkepótlás menti meg a bajt hozó mínuszoktól.

Vidi: 800 milliós mínusz, tulajdonosi pótbefizetés

A Fehérvár FC 2013-as éve sem volt sokkal jobb a 2012-esnél. A Garancsi István tulajdonában lévő klubnak ugyanis ezúttal is tulajdonosi tőkebefizetésre volt szüksége a biztonságos működés érdekében. Bár első ránézésre talán nem lenne ok aggodalomra, hiszen a saját tőke korábbi 218 milliós szintje tavaly 443 millióra emelkedett, a részletes adatok másról is árulkodnak. Miközben a tavalyi veszteség következményeként az eredménytartalék soron ismét a saját tőkét csökkentő tétel került elszámolásra, a lekötött tartalék értéke valamivel több mint egymilliárd forinttal emelkedett.

Egy évvel korábban pedig 600 millió forintos tőkepótlásra került sor, annak érdekében, hogy a klub saját tőkéje ne forduljon mínuszba. A kiegészítő melléklet szerint ráadásul szükség esetén ez az idei évben sem lesz másként: "a tulajdonos a tárgyévet (szerk.:2013-at) követő üzleti évben is szükség esetén pótbefizetés teljesítésével egészíti ki a szervezet rendelkezésére álló, biztonságos működéshez szükséges forrásokat".

Olvasson a Fradi tavalyi évéről is, ahol egymilliárdos pénzpumpa segítette a klubot!

A gazdálkodás eredményeit tekintve egyébként tavaly is veszteségesen működött a Vidi; a 2012-esnél valamivel kisebb, 811 milliós mínuszt "termelt ki". Mindez annak következménye, hogy ugyan a bevételeket sikerült növelni, a kiadások is emelkedtek ezzel párhuzamosan, így a fenti változások mellett nagyjából az előző évihez hasonló eredményt értek el. Említésre méltó még, hogy a klub kötelezettségeit a korábbi évi állomány harmadára tudták csökkenteni. Így 2,6 milliárd helyett már "csak" 833 milliós tartozása van a klubnak köszönhetően annak, hogy a legnagyobb részt képviselő rövid lejáratú kölcsön szinte lenullázódott.

Győri ETO: 800 milliós mínusz, két év múlva bajok lehetnek

A tavalyi szezon győztese a Győri ETO 2013-ban szinte teljesen ugyanolyan évet produkált, mint 2012-ben. A gazdálkodásuk eredménye ugyanis 521,7 millió forint veszteséget hozott a korábbi 522,7 milliós mínusz után. A klub 840 milliós árbevételhez jutott, mellyel szemben 795 millió anyag- és 909 millió személyi jellegű ráfordítás áll. Mivel azonban a korábbi 382 millió után 537,5 milliós egyéb támogatásban részesült a klub, üzemi szinten sikerült jobb eredményt, vagyis ebben az esetben kisebb mínuszt realizálni, 499,5 milliót. Az egyéb tételek (pénzügyi műveletek, illetve rendkívüli eredmény) ezt végül 518,9 milliós adózás előtti veszteséggé növelték, amelyhez 2,8 milliós adófizetési kötelezettség társult még.

A veszteség eredményeként tavaly szinte megfeleződött a Tarsoly Csaba tulajdonában álló klub saját tőkéje: 1,5 milliárdról 888 millióra zuhant. Abban az esetben, ha az elmúlt két évből indulunk ki, akkor idén, vagy jövőre szükség lesz tulajdonosi tőkepótlásra, máskülönben mínuszba fordul a saját tőke, ami komoly gondokat okozhat.

Loki: a legjobb a rosszak között

Az idei szezon bajnokának gazdálkodásáról már sok minden lehetett hallani, köszönhetően annak is, hogy tavaly történetének harmadik veszteséges évét produkálta, a 2012-es 300 millió után 383 milliós mínuszt realizáltak.

Az igaz, hogy a tavalyi veszteség a Loki esetében is apasztotta a társaság saját tőkéjét (1,5 milliárdról 1,1-re), de az eredménytartalékban a fentebb bemutatott két klubbal ellentétben 877 millió forint van köszönhetően az elmúlt évek nyereséges működésének, emellett 468,5 milliós lekötött tartalékkal is rendelkezik a Szima Gábor tulajdonában álló klub. Utóbbi kevesebb mint a felére csökkent egy év alatt, ami azzal magyarázható, hogy a Nagyerdei Stadion beruházása kapcsán a fejlesztési tartalék címén lekötött közel 540 millió forintot az eredménytartalékba vezették át.

A Loki gazdálkodását nagymértékben meghatározta a szerencsejáték törvény két évvel ezelőtti átalakítása, a jövő viszont anyagi szempontból újra kedvezőbb lehet Szimáék számára, hiszen a tulajdonos két kaszinós koncessziós jogot is megnyert. Ennek bevételeiből pedig nem titkoltan a Loki is profitálhat, hiszen kisebbségi tulajdonos lett a debreceni és nyíregyházi kaszinókat működtető cégben. Így az osztalékfizetéskor nekik is jut majd a nyereségből. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!