"Mindkét kormány határozott szándéka, hogy az összes szükséges szerződést alá tudjuk írni a novemberben, Pekingben megrendezendő Kína-Közép-Kelet-Európa csúcson " - fogalmazott a miniszter.
Szijjártó hangsúlyozta, az elmúlt években sikerült elérnünk, hogy Magyarország lett Kína közép-európai gazdasági szerepvállalásának hídfőállása. "Ennek a folyamatnak a továbbviteléhez - és ebben a mai megbeszélés is megerősített - továbbra is bírjuk a kínai kormány támogatását" - fogalmazott.
Szijjártó elmondta, hogy a Kínába irányuló magyar élelmiszeripari export az idei esztendő első félévében hétszeresére növekedett az előző év azonos időszakához képest, s a korábbi megállapodásoknak megfelelően újabb magyar élelmiszeripari vállalatok kapnak Kínába irányuló exportra engedélyt.
A tárcavezető elmondta, hogy a kínai vállalatok külföldi működőtőke beruházásai a következő 5-6 évben elérik az ezer milliárd dollárt, és minden jel arra mutat, hogy Magyarországot kiemelt célországként kezelik. Hozzáfűzte:
"Ennek jegyében hamarosan egy újabb jelentős kínai beruházást fogunk bejelenteni".
A miniszter utalt rá, fontos előrelépés, hogy októberben a Bank of China Budapesten nyitja meg harmadik európai RMB klíring központját, amelynek feladata a kínai fizetőeszköz további elterjesztése lesz a Kína és Európa közötti kereskedelemben.
Szijjártó Péter szerda este részt vett a Hszi Csin-ping kínai elnök és felesége által adott díszvacsorán, csütörtökön pedig jelen lesz a japán agresszióval szembeni ellenállás és a II. világháború befejezésének 70. évfordulója alkalmából rendezendő megemlékezéseken és a katonai parádén. Ezt követően találkozik Li Jüan-csao kínai alelnökkel.
A nagyszabású díszszemlére a világ több tucat országából érkeztek vezetők, mások mellett eljött az orosz, a dél-koreai, az egyiptomi, a dél-afrikai, valamint a kazah elnök. Az Európai Unió tagállamai közül Csehországot Milos Zeman államfő, Olaszországot Paolo Gentolini külügyminiszter, Lengyelországot Malgorzata Kidawa-Blonska házelnök képviseli.
MTI