A játékok értékelése
A bemutatott játékok többsége lefedi a teljes logisztikai láncot. Ez abból a szempontból lehet hasznos, hogy a résztvevők számára megvilágítja a beszerzés, a termelés és az elosztás közötti kölcsönhatásokat. A másik oldalon azonban, ezek a játékok igen összetettek, és a szabályok a szűkre szabott idő alatt nehezen magyarázható el a résztvevőknek. Gyakran több fordulóra van szükség ahhoz, hogy a játékosok legalább a legalapvetőbb összefüggéseket felismerjék. Ekkorra azonban a szituáció olyan kilátástalan és lehangoló lehet, hogy a tanultakat már alig alkalamazzák. Az ilyen játékok egyedül akkor felelnek meg az elvárásoknak, ha sok idő áll rendelkezésre, mint például az egyetemeken, ahol egy vagy két hetenként egy teljes szemeszteren át lehet játszani azokat. Az olyan játékok, mint a Logis, az ILMG, az Eurokran, vagy az LPS kevés esetben felelnek meg vállalati alkalmazási célokra, mert manapság alig néhány vállalat kész arra, vagy teheti meg, hogy egy teljes héten át tíz, vagy még több alkalmazottját nélkülözze.
Ezen kívül az említett játékok némelyike olyan részletes, hogy csak a vérbeli logisztikusok számára érthető és érdekes. Azokat a munkatársakat viszont, akik a folyamatok és összefüggések logisztikai alapjait szeretnék megérteni, a játékok komplexitása elrettenti és megijeszti. A vállalatok számára jóval érdekesebbek azok a játékok, amelyek vagy a legalapvetőbb logisztikai elveket szeretnék közvetíteni, vagy egy témakörre helyezik a hangsúlyt, és így a kiválasztott munkatársak célirányos továbbképzése érhető el. Ebből a szempontból leginkább a TCP, illetve a Dolores nevű játékok tűnnek ki. Az egynapos, vagy még rövidebb játékok, mint például a logitime, amelyek az alapvető logisztikai elvek átadását célozzák meg, különösen azon munkatársak továbbképzésére alkalmasak, akik nem logisztikai szakképzettséggel rendelkeznek, mivel a más területeken dolgozókat a logisztikai kérdésekre fogékonnyá teszik.
A bemutatott játékok között különleges helyet foglal el a szállítási logisztikai játék. Itt egy ágazati megoldásról van szó, melyet mind a diákok, mind a gyakorlati szakemberek igen érdekesnek találtak. Ez a több szállítmányozó cég gyakorlati közreműködésével kifejlesztett játék tartalmánál fogva csak egy korlátozott érdeklődési kört szolgál, de ugyanakkor jelentős piaci rést tölt be.
Szimulációs játékok a gazdaságban - Játszunk logisztikát
Napjainkban a szituációs játékok a vállalatoknál a gyakorlati tudás átadásának egyik módját jelentik. Mint az alábbi cikkből kiderül, mér a logisztika területén is tért hódítottak.