3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Százszázalékos részvénytulajdont akar szerezni a szlovák állam a Szlovák Gázipari Vállalat (SPP) törzsvállalatában - közölte Robert Fico kormányfő kijelentéseire hivatkozva a Hospodárské Noviny szlovák gazdasági napilap szerdán.

A szlovákiai gázpiacot uraló SPP-t 2002-ben részlegesen privatizálták. A magánosítás után a vállalat többségi tulajdona (a részvények 51 százaléka) állami kézben maradt, a részvények 49 százaléka és a cég vezetői ellenőrzése azonban az E.ON Ruhrgas és a Gaz de France Suez vállalatok alkotta konzorcium ellenőrzése alá került. Az SPP privatizációjának folyamatát, valamint azt, hogy annak köszönhetően az állam ellenőrző és árképző szerepe jelentősen csökkent, sok kritika érte, főként a jelenlegi kormány részéről.

Az idén a kisebbségi részvénycsomag német és francia tulajdonosa jelezte: eladná résztulajdonát a vállalatban. Robert Fico kabinetje már korábban is kilátásba helyezte, hogy az állam kivásárolná a konzorcium tulajdonrészét, ám anyagi források híján ez eddig nem történt meg.

A konzorcium jelenleg a cseh Energetikai és Ipari Holdinggal (EPH) folytat tárgyalásokat a részvénycsomag eladásáról. Pozsonyi lapinformációk szerint a részvénycsomag ára 2,5 milliárd euró lehetne, ami jelentősen alacsonyabb összeg, mint amennyiért tíz éve azt az állam értékesítette.

A több energetikai céget birtokló EPH, a szlovák kormánykörökhöz közelállónak tartott J and T befektetési csoport, a korábban a J and T-nek dolgozó cseh vállalkozó, Daniel Kretinsky, valamint a PPF pénzügyi csoport kezében van, amelynek többségi tulajdonosa a leggazdagabb csehnek tartott Petr Kellner.

Robert Fico kormányfő a HN Club nevű gazdasági vitafórumon azt mondta: a kormány tárgyalásokat folytat az EPH-val arról, hogy miként kerülhetne állami tulajdonba a gázművek törzsvállalata. A Hospodárské Noviny szerint, mivel az államnak nincs pénze a gázművek törzsvállalatának megvásárlására, várhatóan az SPP valamelyik leányvállalatában birtokolt résztulajdonának cseréjével akarja majd megoldani a törzsvállalat egészének állami kézbe kerülését.

A Szlovák Gázipari Vállalatnak több jelentős leányvállalata van, köztük földgáz tárolására, szállítására és disztribúciójára szakosodott cégek. Ezek közül talán a legjelentősebb a szállítást bonyolító Eustream, amely 2270 kilométernyi gázvezetéket kezel és egy korábbi szerződés alapján még legalább tíz éven át bonyolíthatja az Oroszországból érkező földgáz - komoly profitot termelő - szállítását. Ez a tény elemzők szerint kérdésessé teszi, hogy egy esetleges csereüzlet mennyire lenne előnyös az állam számára.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!