Múlt pénteken úgy tűnt, hogy a TV2 megszerzése kézzelfogható közelségbe került, miután a Gazdasági Versenyhivatal engedélyezte Andy Vajnának, hogy irányítást szerezzen a TV2 felett. Kis bökkenő, hogy hétfőn Fonyó Károlyék is engedélyt kértek, igaz, ha hasonló gyorsasággal hoz elutasító döntést a GVH, akkor jelentősen egyszerűbbé válthat a képlet. Ha viszont Simicska Lajos üzlettársa számára is zöld utat adnak, akkor hosszú jogi csatározás elé nézhetünk. A GVH ennek kapcsán "nyitva hagyott egy ajtót", amikor Vajnáék engedélye kapcsán azt hangsúlyozta, az irányításszerzés engedélyezése nem jelenti azt, hogy a GVH az ügylettel kapcsolatos esetleges polgári jogi vitában állást foglalt volna.
A TV2 számára borítékolhatóan komoly pénzcsapokat nyitna meg, ha a filmügyi kormánybiztos kezébe kerülne a médiavállalat. Azt a piaci pletykák egyértelműnek tartják, hogy ebben az esetben a kormány engedélyezné, hogy az országos kereskedelmi csatornák is pénzt kérjenek a kábelszolgáltatóktól, amelyre "elvileg" szerződésben vállalt korábban kötelezettséget az állam. Az ügy pikantériája, hogy ennek felfüggesztését még az RTL vezéreként kérte számon a kormányon a TV2 leendő első embere, Dirk Gerkens. A kábeltévés bevételek 6 milliárd forint feletti bevételt jelenthetnének a TV2 számára, amely feltételezhetően további állami milliárdokkal egészülhetne ki, melyek a Nemzeti Kommunikációs Hivataltól származó hirdetések formájában kerülhetnének a csatornához. Ez "piaci módon" elköltve komoly tartalmi erősítést jelenthetne a nézettségi versenyben az esti órákban az RTL Klubtól lemaradó adó számára.
Hozzátehetjük, hogy ekkora összeget persze "el is lehet égetni", ahogy azt évről-évre teszi a közmédia, amelynek vezető adója (M1, majd a Duna TV) ugyan műsorstruktúrájában igyekezett a kereskedelmi tévék alternatívája lenni, miközben nézettségben legfeljebb a kábelcsatornák szintjét éri el. A TV2 kapcsán kifejtett állami hátszél azért is összehasonlítási alap lehet, mert az Országgyűlés hamarosan dönthet az MTVA 47,2 milliárd forintos hitelének átvállalásáról. Amennyiben ezt a terhet az állam átvállalja, úgy az MTVA nagyságrendileg évi 9 milliárd forinttal fordíthat többet tartalom előállítására.
Visszatérve a kereskedelmi tévékhez, az RTL Klub az eddig elhanyagolt délutáni műsorsávban erősít, illetve korábban kezdődnek majd a legnépszerűbb esti műsorok is. A csatorna november 9-től változtat hétköznapi műsorstruktúráján. Délutánonként a Híradó előtt naponta jelentkezik a Szulejmán című sikeres török sorozat az első évadától, a hírműsor utánra kerül át a Fókusz, az Éjjel-nappal Budapest és a Barátok közt pedig hamarabb kezdődik. Emellett vadonatúj műsorként érkezik keddenként a Keresem a családom Lilu vezetésével, november 19-től, csütörtök esténként pedig a Válótársak című filmsorozat.
Ami pedig a mögöttünk hagyott hetet illeti, ismét izgalmasan alakult a két nagy csatorna hétvégi vetélkedése. A hétköznap estéket ugyanis az RTL Klub a Konyhafőnök indulása és az Ezek megőrültek - 50 milliós játszma csere (TV2 műsorán) óta ismét magabiztos előnnyel nyeri. A hétvégék viszont minden korábbinál élesebbek abból a szempontból, hogy a Hungary's Got Talent szombaton, míg a Sztárban sztár vasárnap tarol. Így volt ez most is, miközben a két legnépszerűbb hazai tévés tartalom versenyében újabb (fél)fordulat következett be.
A Got Talent első két hetében mind a kereskedelmi célcsoportban, mind a teljes lakosságban elmaradt a TV2 showműsorától, majd a múlt héten belehúzott az RTL és a műsoruk megelőzte a Sztárban sztárt. Olyannyira jól zárták a 43. hetet, hogy az év legnézettebb műsorává vált a szombati esti tehetségkutató. Az akkor a teljes lakosság körében elért 1,66 millió nézőnél azonban a mögöttünk hagyott vasárnap a TV2 műsora többet ért el, 1,68 millió nézőjük volt. A 18-49 évesek között a Hungary’s Got Talent maradt az éllovas annak ellenére, hogy a korábbi számoknál ezúttal kicsit kevesebbet értek el. Azt érdemes leszögezni, hogy a TV2 ugyan az elmúlt években rendre elcsípett egy-egy estét, amikor a közönségaránya meghaladta az RTL-ét, ám stabilan ilyen magas szinten a Megasztár óta nem tudtak teljesíteni.
A napi átlagos közönségarányokat összevetve azt láthatjuk, hogy főműsoridőben a kereskedelmi célcsoportban hat estét nyert az RTL Klub, míg egy alkalommal, vasárnap a TV2-t követték a legnagyobb arányban a készülékek előtt ülők. A 44. héten a 18-49-es korcsoportban 19-23 óra között az RTL Klub műsorait átlagban a készüléket nézők átlagosan 21,9 százaléka követte. A TV2-t átlagosan a készülékek előtt ülők 12,9 százaléka nézte. A középmezőny vezetői ezúttal gyengébben muzsikáltak, a harmadik helyre kerülő Cool éppen csak (5,1%) átlépte az 5 százalékos közönségarányt, míg a F+ ezt a lélektani értéket csak alulról közelítette (4,9%). Az elmúlt hetek botladozása után erősíteni tudott a Viasat, amelynek tulajdonosváltása véglegessé vált. Kérdés, hogy a 3 százalék körüli szintekről a világ egyik legnagyobb tartalomgyártójának számító Sony Pictures Television segítségével el tudnak-e mozdulni. A sort a Duna TV zárta, amely nemzeti főadóként rekordalacsony közönségarány (2,5% SHR) közelében teljesített.
mfor.hu