Brüsszeli közleményében az Európai Unió végrehajtó testülete bejelentette, hogy a szabálysértési eljárás következő szakaszába lépett, és "utolsó figyelmeztetésben" részesítette Magyarországot, mert megítélése szerint az illegális fakitermeléstől sújtott természetvédelmi területen a hatóságok még mindig nem hoztak "megfelelő kiegyenlítő intézkedéseket a pusztítás hatásainak ellensúlyozására".
Az uniós szabályok betartásán őrködő Európai Bizottság következő lépésként az Európai Bíróság elé utalhatja az ügyet, ha magyar részről két hónapon belül nem kap kielégítő választ. A bizottság szerdán összesen közel négyszáz szabálysértési döntést (eljárások indítását, folytatását vagy lezárását) jelentette be a 27 EU-tagország ellen a környezetvédelem mellett elsősorban az adózás, a távközlés, a közbeszerzések területén. Magyarországot ebből kettő érinti, köztük a sajóládi erdőre vonatkozó, amely a 2008 őszén bejelentett első figyelmeztetést követte.
A brüsszeli bizottság a Natura 2000 természetvédelmi szabályozás megsértésének tekinti, hogy az erdő egy részében folytatódik az állapotromlás. A hatóságok ugyanakkor több intézkedést tettek annak érdekében, hogy a megmaradt erdőrészt hatékonyan megvédelmezzék - ismerte el az uniós testület. A kelet-magyarországi keményfaerdő számos védett állatfaj számára szolgált menedékül, köztük a díszes tarkalepke számára, amely az egyik legveszélyeztetettebb faj Európában - emlékeztetett a közlemény.
MTI/Menedzsment Fórum